Zamknij
REKLAMA

Ornitolog: populacja cietrzewi maleje; w Polsce jest ich tylko 200-300 sztuk

22.01, 25.09.2022 PAP Aktualizacja: 22.02, 25.09.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Prezentacja dokumentu odbyła się w niedzielę wieczorem w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W latach 70-tych ub. wieku w Polsce żyło ok. 30 tys. cietrzewi, a teraz tylko 200-300 osobników - mówi ornitolog, współautor filmu "Kohut", który powstał podczas badań nad tymi zagrożonymi wyginięciem ptakami. Nakręcono go w Tatrach - jednej z głównych ostoi tego gatunku w kraju.

Michał Adamowicz, współautor filmu, ornitolog, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzący badania polskiej populacji cietrzewia i członek Komitetu Ochrony Kuraków powiedział PAP, że tatrzańska populacja cietrzewi bytująca po polskiej stronie gór liczy zaledwie 30-40 osobników. Zaznaczył, że w Tatrach populacja cietrzewi maleje, ale i tak odbywa się to znacznie wolniej niż w innych miejscach w Polsce.

Wyjaśnił, że w górach tych największym zagrożeniem dla cietrzewi, oprócz drapieżników, jest "presja turystyczna", zwłaszcza narciarska, kiedy na wiosnę odbywają się gody cietrzewi, czyli tokowiska.

"W Tatrach leży w tym okresie śnieg, z którego korzystają narciarze. Niestety zdarza się, że poruszają się oni poza wyznaczonymi trasami, płosząc te rzadkie ptaki" - opowiadał. A to - jak podkreślił - jest ten moment w roku, który decyduje o rozmnażaniu i przyszłej populacji. "Dlatego jest tu szczególna rola parku (Tatrzańskiego Parku Narodowego - PAP) w ochronie gatunku" - podkreślił Adamowicz.

Jak ocenił współautor filmu, populacja cietrzewia jest w Polsce "w bardzo złej kondycji". Obecnie - jak się szacuje - zostało tylko od 200 do 300 osobników w naszym kraju, a jeszcze w latach 70 ubiegłego wieku żyło u nas blisko 30 tys. tych ptaków. Wyjaśnił, że populacja zaczęła drastycznie się kurczyć przez drapieżniki oraz na skutek zniszczenia siedlisk lub ich przekształcenia.

Największą ostoją cietrzewi w Polsce są góry Izerskie oraz Karkonosze w Sudetach.

"W górach populacja cietrzewia ma się nieco lepiej, ponieważ zarówno w Tatrach, jak i w Sudetach jest jeszcze mniej czynników destrukcyjnych i tutaj jest największa szansa na przetrwanie cietrzewi, o ile nie przeszkodzi presja turystyczna i narciarska" - ocenił ornitolog.

Autor koncepcji filmu Filip Chudzyński zwrócił uwagę, że cietrzew jest ptakiem trudnym do zaobserwowania, dlatego w filmie nazywany jest ptakiem - duchem.

"Film realizowaliśmy w całych Tatrach - zarówno Wysokich, jak i Zachodnich, powyżej górnej granicy lasu. Cietrzew najbardziej widoczny jest podczas tokowisk na przełomie marca i kwietnia, kiedy pięknie się eksponuje i jest wówczas świetna okazja do podziwiania go" - mówił Chudzyński.

Jarosław Rabiasz z Działu Badań i Monitoringu Tatrzańskiego Parku Narodowego powiedział PAP, że populacja cietrzewi w Tatrach jest stale monitorowana i obserwowanych jest sporo tokowisk, czyli miejsc godowych.

Cietrzew został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem i wpisany do "Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt". (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ pad/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%