ZAWIERCIE, Polska (19 września 2024 roku) — AE Elemental, joint venture amerykańskiej firmy Ascend Elements i polskiej firmy Elemental Strategic Metals, świętowała uroczyste otwarcie swojego pierwszego działającego na skalę komercyjną zakładu recyklingu baterii EV.
Nowo wybudowany zakład w Zawierciu może przetworzyć rocznie 12 000 ton zużytych baterii Li-Ion, czyli około 28 000 baterii EV rocznie – to czyni go jednym z największych zakładów recyklingu baterii w Europie.
W ceremonii otwarcia wzięło udział kilkudziesięciu liderów biznesu z Europy i Ameryki Północnej, którzy zwiedzili ten najnowocześniejszy obiekt.
[FOTORELACJA]753[/FOTORELACJA]
Jako, że popyt na samochody elektryczne stale rośnie, recykling baterii Li-Ion staje się coraz ważniejszą częścią łańcucha dostaw materiałów do produkcji baterii EV.
W Unii Europejskiej do 2030 roku nowe baterie będą musiały zawierać minimalną ilość materiałów pochodzących z recyklingu. Recykling baterii Li-Ion zapobiega także składowaniu niebezpiecznych materiałów na wysypiskach oraz minimalizuje wpływ na środowisko związany z wydobyciem niklu, kobaltu i litu.
„Znacząco zbliżyliśmy się do pozycji globalnego lidera na rynku materiałów z recyklingu niezbędnych do produkcji baterii EV”
– stwierdził Michał Zygmunt, CEO Elemental Strategic Metals.
„W ramach naszego wkładu w joint venture z renomowanym amerykańskim partnerem, oddajemy do dyspozycji najnowocześniejszy zakład przetwórstwa przemysłowego w Zawierciu oraz jedną z najbardziej rozwiniętych sieci punktów zbiórki odpadów w Europie z szeroko rozbudowaną wiedzą i doświadczeniem w zakresie recyklingu i logistyki odpadów.”
Zakład AE Elemental będzie zajmować się procesami demontażu, rozładowania i recyklingu baterii EV. Produktem końcowym będzie tzw. czarna masa wykorzystana między innymi do produkcji materiałów do nowych baterii EV, w tym aktywnego materiału katodowego (CAM) i prekursora katody (pCAM). Budowa instalacji do ekstrakcji litu na skalę komercyjną rozpocznie się jesienią 2024 roku, a działalność operacyjną ma osiągnąć w 2026 roku.
„To istotny kamień milowy dla Ascend Elements, reprezentujący nasz pierwszy zakład recyklingu baterii na skalę komercyjną w Europie. Cieszymy się, że ściśle współpracujemy z Elemental Strategic Metals w tym pięknym obiekcie”
– mówi Mike O’Kronley, CEO Ascend Elements.
„Ekspansja na rynek europejski pozwoli nam lepiej obsługiwać naszych klientów lokalnie i pomóc branży w dostosowaniu się do nowych przepisów UE, wymagających wykorzystania w nowych bateriach materiałów pochodzących z recyklingu.”
Poza Polską joint venture planuje budowę największego w Europie zakładu recyklingu baterii Li-Ion w Niemczech. Planowany zakład AE Elemental w Niemczech będzie miał zdolność recyklingu do 25 000 ton baterii rocznie, czyli około 58 000 EV rocznie.
Elemental Strategic Metals wchodzi w skład Grupy Elemental i jest operatorem dużego, nowoczesnego zakładu ekstrakcji metali w Polsce, skoncentrowanego na odzyskiwaniu metali bateryjnych i metali z grupy platynowców.
Grupa Elemental jest światowym liderem w zakresie urban mining, koncentrującym się na pozyskiwaniu metali strategicznych z różnych źródeł, takich jak zużyte katalizatory samochodowe (SAC), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, płytki drukowane (PCB), zużyte baterie Li-Ion oraz złom metali nieżelaznych.
Grupa w sposób przyjazny dla środowiska odzyskuje metale strategiczne z grupy platynowców, miedź oraz inne metale nieszlachetne i szlachetne. Elemental posiada obecnie spółki zależne w 35 krajach na czterech kontynentach (Europa, Azja, Ameryka Północna i Afryka).
Ascend Elements z siedzibą w Westborough w stanie Massachusetts w USA jest wiodącym dostawcą zrównoważonych rozwiązań w zakresie materiałów do baterii w modelu gospodarki obiegu zamkniętego. Od recyklingu baterii EV po produkcję na skalę komercyjną pCAM i CAM do baterii litowo-jonowych, Ascend Elements rewolucjonizuje produkcję zrównoważonych materiałów do baterii litowo-jonowych.
Jego technologia bezpośredniej syntezy prekursorów Hydro-to-Cathode® pozwala wytwarzać nowe pCAM i CAM ze zużytych ogniw litowo-jonowych efektywniej niż poprzez tradycyjne metody, co przekłada się na lepszą ekonomikę i niższą emisję gazów cieplarnianych.
Dzięki mniejszej liczbie baterii trafiających na wysypiska i czystszemu procesowi produkcji, Ascend Elements przenosi branżę odzysku I produkcji baterii litowo-jonowych na wyższy poziom zrównoważonego rozwoju.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz