Zamknij

Śląskie: nocna jazda wąskotorówką i wizyta w komendzie policji w Noc Muzeów

06:35, 14.05.2025 Aktualizacja: 07:41, 14.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Noc Muzeów to inicjatywa międzynarodowa. Raz w roku placówki muzealne i różnego rodzaju instytucje otwierają się dla zwiedzających nocą i przygotowują specjalne atrakcje.

Podczas zaplanowanej z soboty na niedzielę Nocy Muzeów w woj. śląskim będzie można m.in. wziąć udział w nocnej jeździe koleją wąskotorową. Po raz pierwszy dla zwiedzających z okazji Nocy Muzeów swoje drzwi otworzy Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zapowiedziało dwa rodzaje nocnych przejazdów. Bezpłatne na odcinku Bytom - Bytom Karb oraz płatne na odcinku Bytom Karb - Tarnowskie Góry. Poza tym przewidziano zwiedzanie stacji Bytom Karb z przewodnikiem, zwiedzanie izby tradycji, możliwość spojrzenia na lokomotywę okiem mechanika, czyli od spodu, przejazdy drezyną ręczną oraz wystawę taboru.

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach podkreśliła, że po raz pierwszy otworzy swoje drzwi dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów. Zwiedzający będą mogli zobaczyć jej siedzibę, a także zapoznać się ze sprzętem, jakiego używają m.in. funkcjonariusze oddziału prewencji, kontrterroryści oraz technicy kryminalistyki. "Każdy chętny będzie mógł wykonać własny odcisk palca" - wskazała komenda w komunikacie.

Chętni będą mogli zwiedzić zabytkowy gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach, w którym obecnie działa Śląski Urząd Wojewódzki oraz obraduje Sejmik Województwa Śląskiego. Znajduje się w nim m.in. winda paciorkowa (paternoster), uruchomiona niedawno po remoncie, w ramach którego przywrócono jej oryginalny wygląd z końca lat 20. XX w.

Muzeum Śląskie w Katowicach zaplanowało m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych, prezentacje pracy muzealnych konserwatorów oraz zwiedzanie dotyczące jego przemysłowej historii i architektury, bowiem placówka znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Udostępnione zwiedzającym zostaną wystawy stałe i czasowe. Uczestnicy Nocy Muzeów na terenie Muzeum Śląskiego będą mogli szukać pieczątek, po których zebraniu otrzymają upominki.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zapowiedziała możliwość zwiedzenia swojej siedziby w kilku formułach. Każda z nich ma pokazywać miejsce, które na co dzień nie są dostępne dla słuchaczy koncertów. Uwzględniono jednak potrzeby całych rodzin i osób z niepełnosprawnościami poruszających się na wózkach. W Noc Muzeów nie zabraknie koncertów.

"Organy w sali koncertowej NOSPR będą w pełni sterowane przez komputer z wykorzystaniem bogatej palety kolorów brzmieniowych, osiągalnych wyłącznie dzięki komputerowej precyzji. Dźwiękom organów będą towarzyszyły iluminacje świetlne, które z pewnością podziałają na wyobraźnię każdego odbiorcy" - zapowiedziała NOSPR.

Nocą turyści w Zabrzu będą mogli zjechać do podziemi Kopalni Guido, a także wziąć udział w spływie Sztolnią Królowa Luiza.

W Gliwicach Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem "Nocna wyprawa w głąb wyobraźni". Zainteresowani będą mogli m.in. zwiedzić z przewodnikiem Radiostację Gliwice, wziąć udział w oprowadzaniu po cmentarzu żydowskim i Domu Pamięci Żydów Górnośląskich lub spędzić czas w obozie wojskowym przygotowanym w ogrodzie Willi Caro przez rekonstruktorów historycznych w barwach 3. Pułku Ułanów Śląskich.

Świętujący 50-lecie Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie zapowiedział, że podczas Nocy Muzeów przeniesie zwiedzających "do czasów, w których życie na wsi było pełne nie tylko codziennego trudu, ale i magii, obrzędów oraz… mroku". Oprowadzanie skupi się na dawnych zwyczajach i obrzędach ludowych, a o "wysoki poziom grozy" mają zadbać aktorzy z Teatru Złego.

Na niektóre wydarzenia Nocy Muzeów obowiązują zapisy oraz opłaty. Szczegółowe harmonogramy i informacje znajdują się na stronach internetowych organizatorów.(PAP)

pato/ dki/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%