Zamknij

Przyjazd i powitanie nowego samochodu Ratowniczo - Gaśniczego: OSP Góra Włodowska

20:35, 01.08.2022 Maria Ratajczak Aktualizacja: 22:02, 02.08.2022
Skomentuj

01 sierpnia 2022 roku, w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Włodowskiej, odbyło się uroczyste powitanie, fabrycznie nowego, średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Samochód niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Radość jest ogromna!

Gratulacje druhom z OSP Góra Włodowska oraz życzenia przekazał wójt gminy Włodowice Adam Szmukier

Oficjalne przekazaniem nowe­go samochodu bojowego, który zastąpi STEYERA pozyskanego w 2008 r. z Ko­mendy PSP w Chorzowie, odbędzie się 3 września. Uroczystość ta uświetni Jubileusz, do którego przygotowuje się OSP Góra Włodowska.  

Historia tej jednostki sięga roku 1922. Sto lat temu pożary pusto­szyły wieś, w większości z zabu­dową drewnianą i krytą słomą. Spowodowało to konieczność utworzenia Jednostki Strażackiej, która miała w miarę szybko i skutecznie gasić pożary nie dopusz­czając do ich rozprzestrzenienia.

Tak było w Górze Włodowskiej w 1922 r., gdzie pierwszym komendan­tem został Marcin Szczygieł, prezesem Piotr Merta, natomiast sekretarzem Wit Rusek.

Po 11 latach funkcjonowania, gdy formacja ta sprawdziła się i wrosła na stałe w realia tej miejscowości podjęto decyzję o budowie remizy. Zakupiono działkę pod budowę za kwotę 100 zł od Pawła Opałki, natomiast na zakup materiałów budowlanych zaciągnię­to pożyczkę wśród samych druhów, tj. Stanisława Dambonia i Piotra Machury. Roboty murarskie wykonywali straża­cy: Józef Gębka, Antoni Damboń i Kon­stanty Mucha. Koszty robót murarskich pokryli ze składek z dobrowolnego opodatkowania mieszkańcy wsi, oni również byli pomocnikami murarzy.

W 1935r. remiza była ukończona i pełniła swoją funkcję do wybuchu wojny, kiedy działalność straży została zawieszona. Sprzęt jakim dysponowała ówczesna straż złożono w komórkach starej szkoły, a remizę przeznaczono na kaplicę w której przyjeżdżający z Włodowic ksiądz odprawiał msze.

Po wyzwoleniu, mieszkańcy Góry Włodowskiej uznali, że kaplica jest niezbędna i trzeba starać się o budo­wę nowej remizy. Taka decyzja zapadła na zebraniu w 1948 r. na którym także podjęto uchwałę o opodatkowaniu się po 1000 zł. od numeru domu. Za ze­brane pieniądze zakupiono wapno i kamień. Zarząd zwrócił się do Wydziału Powiatowego w Zawierciu o przyznanie drewna na budowę.

W 1958r. budynek strażnicy został oddany do użytku. W świetlicy odbywa­ły się wesela, a OSP organizowała hucz­ne zabawy taneczne.

W 1972r. z okazji Jubileuszu 50 - lecia, społeczeństwo Góry Włodow­skiej ufundowało swojej Jednostce sztandar. Sztandar został przekazany z przekonaniem, że będzie on jednoczył straż ze społeczeństwem w pracy nad podnoszeniem i umacnianiem bezpie­czeństwa przeciwpożarowego. Sztan­dar odebrał zarząd na czele z prezesem Bolesławem Muchą i naczelnikiem Wła­dysławem Janoską.

W 1978r. podczas wyjazdowego posiedzenia Zarządu Gminnego OSP, dokonano uroczystego przekazania samochodu bojowego marki Żuk A15, który został ufundowany przez społe­czeństwo Góry Włodowskiej.

W dalszych latach gdy prezesem był Jan Kurek, a naczelnikiem Wiesław Bański wykonano sporo pożytecznych prac, które były niezbędne do dalszego funkcjonowania strażnicy: doprowa­dzono wodę do budynku, wykonano remont więźby dachowej, wymieniono podłogę w świetlicy.

Od 1995r. gdy prezesem był Bogu­sław Surma a naczelnikiem Jan Szymocha, kontynuowano roboty w postaci wymiany rynien, odnowienia elewacji remizy, wykonania boazerii i położenie płytek w klatce schodowej.

Od 2006r. do chwili obecnej z ma­łymi zmianami zarząd OSP pracuje w składzie : prezes Marek Labocha, wice­prezes Dariusz Latusek, naczelnik Prze­mysław Szymocha, zastępca naczelnika Paweł Opałka, skarbnik Adam Szymo­cha, sekretarz Piotr Opałka, gospodarz Jan Szymocha, członek zarządu Michał Bański.

Przez okres swojego istnienia stra­żacy w Górze Włodowskiej swoją po­stawą i zaangażowaniem w sprawy lo­kalnej społeczności, złotymi zgłoskami wpisali się w historię Góry Włodowskiej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%