Zamknij

Solidarność ludzkich serc – wakacyjne spotkania z ks. Jerzym Popiełuszką ruszą 22 sierpnia

PAP 22:28, 19.07.2025 Aktualizacja: 22:38, 19.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Ogólnopolska szkoła letnia organizowana przez Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki i Instytut Pamięci Narodowej ma na celu przybliżenie młodym ludziom postaci błogosławionego męczennika oraz historii Polski w czasach komunizmu ze szczególnym uwzględnieniem fenomenu Solidarności.

40 uczniów i nauczycieli szkół średnich z całej Polski weźmie udział w szkole letniej księdza Jerzego Popiełuszki. W tym roku, odbędzie się ona od 22 do 27 sierpnia pod hasłem "Solidarność ludzkich serc". Jednym z gości będzie Bożena Laskiewicz - organizatorka pomocy medycznej z Londynu.

W tym roku, weźmie w niej udział 40 uczniów i nauczycieli szkół średnich z całego kraju. W ciągu pięciu dni spotkają świadków wydarzeń w tym m.in. Bożeną Laskiewicz, która organizowała w stanie wojennym transporty pomocy medycznej z Londyn do parafii Św. Stanisława Kostki oraz Józefem Żyłą, górnikiem ze Śląska, który brał udział w mszach za ojczyznę.

Historycy i edukatorzy opowiedzą o Solidarności, o stanie wojennym, relacjach państwo-Kościół i Departamencie IV MSW. Gościem zjazdu będzie bratanek ks. Jerzego, Marek Popiełuszko, który opowie o rodzinnym domu męczennika w podlaskich Okopach.

W programie jest także wyjazd do historycznych miejsc związanych z posługą męczennika: do Bydgoszczy, Górska i na tamę we Włocławku. Organizatorem i miejscem wydarzenia jest Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, współorganizatorem zaś Instytut Pamięci Narodowej.

Uczestnicy tegorocznej szkoły wezmą również udział w warsztatach dziennikarskich, z higieny cyfrowej i "porozumienia bez przemocy" oraz miejskiej grze warszawskimi śladami księdza Popiełuszki.

Po raz pierwszy wydarzenie współorganizuje "młodzieżowa kadra" wyłoniona spośród uczestników wcześniejszych zjazdów. Są oni przewodnikami i opiekunami warszawskiego Muzeum.

Z raportu Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie wynika, że w latach 1984-2014 do grobu ks. Jerzego Popiełuszki przybyły ponad 23 mln ludzi; od 2010 do 2024 r. stołeczne muzeum kapelana Solidarności odwiedziło niemal 446 tys. osób z 78 krajów. Duchowny jest patronem 53 placówek edukacyjnych w Polsce, w tym 10 szkół średnich, 41 szkół podstawowych, jednego przedszkola i centrum edukacyjnego.

Według rejestru TERYT, stworzonego przez Główny Urząd Statystyczny, imię ks. Jerzego Popiełuszki nosi 225 ulic, placów i rond. Za granicą ulice nazwane na cześć kapelana Solidarności znajdują się m.in. w USA, we Włoszech, Francji i na Węgrzech.

Za granicą znajdują się 583 relikwie bł. ks. Popiełuszki w 67 krajach świata. Znajdują się one m.in. w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, na Filipinach, w Brazylii i w Kanadzie.

Ks. Jerzy (Alfons) Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1972 r. Od maja 1980 r. był wikariuszem w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy oraz służby zdrowia. Od kwietnia 1982 r. regularnie odprawiał w ostatnie niedziele miesiąca msze św. w intencji ojczyzny, gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko Solidarności. Liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności.

19 października 1984 r. ks. Popiełuszko wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. dla ludzi pracy w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników. W pobliżu wioski Górsk został zatrzymany przez trzech funkcjonariusze IV departamentu MSW i zamordowany. Jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.

Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. i zgromadził około miliona osób. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył duchownego do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności. Proces kanonizacyjny ks. Popiełuszki został otwarty 20 września 2014 r. w diecezji Créteil we Francji. (PAP)

mgw/ mark/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%