Zamknij

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi świętuje swoje 80-lecie

19:46, 16.02.2025 Aktualizacja: 19:50, 16.02.2025
Skomentuj PAP PAP

"Święto Akademii otworzy symbolicznie cykl wydarzeń jubileuszowych. Przez cały rok odbywać będą się ważne wystawy, zarówno te nawiązujące do historii uczelni, jak i prezentacje prac współczesnych artystów, m.in. Mirosława Bałki czy Katarzyny Kozyry. Jestem przekonany, że planowane przez nas wydarzenia nie tylko dobrze podsumują osiem dekad historii Akademii, ale też pokażą, w jakim kierunku dziś zmierzamy" -zapowiedział rektor ASP w Łodzi dr hab. Przemysław Wachowski.

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi rozpoczyna obchody swojego 80-lecia. Z tej okazji w poniedziałek zaplanowano Święto Akademii - uroczystość inaugurującą jubileuszowy cykl wydarzeń, podkreślających dorobek artystycznej uczelni.

Dodał, że poniedziałkowe Święto Akademii ma być okazją do spojrzenia w karty historii uczelni oraz podkreślenia, jak ważne miejsce zajmuje ona w świecie sztuki. O najważniejszych chwilach z jej historii w wykładzie opowie prof. uczelni Łukasz M. Sadowski.

"Ważnym punktem programu będzie ten podkreślający naukowy i artystyczny dorobek łódzkiej ASP. Czworo wybitnych artystów związanych z uczelnią uhonorowanych zostanie Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. To jedno z najważniejszych w Polsce odznaczeń przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Po raz pierwszy też w historii uczelni uroczyście wręczone zostaną dyplomy nowym doktorom i doktorom habilitowanym" - poinformowała PAP Joanna Hrabec z ASP w Łodzi.

Podczas uroczystości Lwowska Narodowa Akademia Sztuki przekaże łódzkiej uczelni kilim "Anioł" według projektu Władysława Strzemińskiego - dar będący wyrazem wdzięczności za zaangażowanie społeczności ASP w pomoc ogarniętej wojną Ukrainie. To symboliczne nawiązanie do akcji rozpoczętej w 2022 r., gdy studenci, wykładowcy, pracownicy i absolwenci łódzkiej Akademii podjęli się plecenia siatek maskujących dla mieszkańców Lwowa.

"Święto zakończy spektakl piosenki musicalowej w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Łodzi - uczelni, która także w tym roku obchodzi swoje 80-lecie. Tym samym wydarzenie stanie się częścią obchodów jubileuszowych łódzkiego środowiska akademickiego" - dodała Hrabec.

Dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi powołana została w 1945 r. jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych (PWSSP). Było to ukoronowanie wieloletnich starań miejscowych artystów - Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera oraz przybyłych do Łodzi Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Romana Modzelewskiego, Ludwika Tyrowicza, Władysława Daszewskiego i Stefana Byrskiego.

Początkowo utworzono tylko trzy wydziały: włókienniczy, ceramiki oraz grafiki. Szkoła, której pierwszym dyrektorem był malarz kolorysta Leon Ormezowski, miała kształcić studentów w zakresie sztuk użytkowych, ale także tzw. sztuk czystych. Do głównych specjalizacji należały: ceramika, włókiennictwo, meblarstwo oraz druk na tkaninie. Założyciele uczelni świadomie nawiązywali do tradycji Bauhausu. Od początku istnienia PWSSP zależało na ścisłej współpracy z lokalnym i krajowym przemysłem.

Od 1976 r. uczelnia ma swoją siedzibę w budynku wzniesionym wg projektu Bolesława Kardaszewskiego. Monumentalny gmach przy ul. Wojska Polskiego stanowi do dziś jedyny w Polsce przykład kompleksu zrealizowanego na potrzeby współczesnej, wielowydziałowej uczelni artystycznej. W 2013 r. uczelnia wzbogaciła się o dwa nowe budynki, oferujące przestrzenie dydaktyczne i wystawiennicze, nowoczesną bibliotekę oraz profesjonalną salę pokazową z najdłuższym wybiegiem w Polsce. W ostatnich latach dołączył do nich zrewitalizowany gmach Akademickiego Centrum Designu na Księżym Młynie.

W 1987 r., przyjmując imię Władysława Strzemińskiego, jako swego patrona, uczelnia wpisała w swój program również kontynuację jego idei. Status Akademii Sztuk Pięknych szkoła otrzymała w 1996 r. i obecnie jest jedną z ośmiu publicznych uczelni artystycznych kształcących w zakresie sztuk wizualnych w Polsce.

Dziś w ASP w Łodzi kształci się ponad tysiąc studentów na 13 kierunkach, w ramach studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych. Kadrę dydaktyczną stanowi ponad 200 nauczycieli akademickich z obszaru sztuki i designu. (PAP)

bap/ par/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%