Laureatów ogłoszono w niedzielę po południu przed koncertem galowym tego festiwalu, który organizuje Fundacja Muzyka Cerkiewna.
Żeński Chór Studencki Narodowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego z Kijowa (Ukraina) zdobył pierwszą nagrodę w kategorii chórów zawodowych kończącego się w niedzielę w Białymstoku 44. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2025".
W konkursie rywalizowało 13 chórów z kraju i zagranicy w trzech kategoriach. Obok chórów zawodowych oceniano także chóry amatorskie - dziecięce i młodzieżowe oraz dorosłych.
Wśród chórów zawodowych nagrodę specjalną za popularyzację nieznanej twórczości cerkiewnej kompozytorów białoruskich jury przyznało Międzynarodowemu Chórowi Męskiemu "Unia" z Wilna.
Nagrodę specjalną za popularyzację muzyki cerkiewnej wśród dzieci i młodzieży w regionie dostał Dziecięco-Młodzieżowy Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Pierwszą nagrodę w kategorii chórów amatorskich dziecięcych i młodzieżowych jury pod przewodnictwem ks. Jerzego Szurbaka przyznało Dziewczęcemu Kameralnemu Chórowi Kijowskiego Państwowego Liceum Muzycznego im. M. W. Łysenki (Kijów, Ukraina).
Za najlepszy wśród chórów amatorskich (dorośli) uznano Chór "Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z Krakowa.
"Zasługą festiwalu jest popularyzacja nie tylko znanych utworów z ogromnej spuścizny muzyki cerkiewnej, ale także prezentowanie nowo odkrytych kompozycji z tego obszaru twórczości" - podkreśliło w protokole festiwalowe jury.
Przypomniano, że podczas tej edycji festiwalu odnotowano 200. rocznicę śmierci Dymitra Bortniańskiego oraz 95. rocznicę urodzin Romualda Twardowskiego (1930-2024), który przez wiele lat był przewodniczącym jury festiwalu.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej (MFMC) uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną; według organizatorów z Fundacji "Muzyka Cerkiewna" w Hajnówce, jest też najstarszym takim festiwalem o charakterze świeckim.
Od ponad 20 lat festiwal odbywa się w Białymstoku, ale swój początek miał w Hajnówce (Podlaskie), która wciąż pozostaje w jego nazwie.
W dotychczasowych edycjach festiwalu wzięło udział ponad 950 chórów z 44 krajów.
MFMC nie jest jedynym festiwal muzyki cerkiewnej w Podlaskiem - regionie, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. W ubiegłym tygodniu w Hajnówce odbyły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, w których wzięło udział ponad 20 chórów z kraju i zagranicy. (PAP)
rof/ kow/ agz/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz