Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

Rabiej: młodzi są samotni; już w wieku kilkunastu lat zastanawiają się, czy znajdą kogoś bliskiego

PAP 06:35, 20.03.2026
Skomentuj Rabiej: młodzi są samotni; już w wieku kilkunastu lat zastanawiają się, czy znajdą

MEN rozpoczęło ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą, które mają poprzedzić przygotowanie strategii młodzieżowej państwa. To kolejny etap po „Diagnozie Młodzieży 2026”. – Młodzi są przeciążeni, samotni, ale też bardzo świadomi swoich emocji – powiedział PAP Paweł Rabiej z Uczelni Korczaka, koordynator badania.

 

Pierwsze spotkanie odbyło się w środę w Olsztynku i miało formę debaty, podczas której młodzi pracowali w grupach i przedstawiali swoje wnioski. Konsultacje potrwają trzy miesiące i – jak podkreślają organizatorzy – mają być szerokim, otwartym procesem zbierania głosu młodego pokolenia.

 

Jak wskazał Rabiej, już na pierwszym spotkaniu wybrzmiały problemy związane ze stresem szkolnym oraz wykluczeniem komunikacyjnym, utrudniającym młodym dostęp do edukacji, kultury i relacji społecznych.

 

Z wcześniejszych badań fokusowych wynika, że młodzież mierzy się z dużym lękiem o przyszłość, dotyczącym pracy, relacji i stabilności życiowej. – Nawet bardzo młode osoby zastanawiają się, czy znajdą pracę i kogoś bliskiego – zaznaczył rozmówca PAP. Jak dodał, istotnym czynnikiem jest także międzypokoleniowy transfer lęku oraz presja – zarówno szkolna, jak i domowa.

 

Badania pokazują również silne przeciążenie młodych obowiązkami oraz brak czasu na odpoczynek i relacje. – Ich życie jest zaplanowane od rana do wieczora, a jednocześnie brakuje przestrzeni na rozmowę i bycie razem – podkreślił Rabiej. W jego ocenie młodzi nie chcą powielać modelu życia swoich rodziców opartego na ciągłym pośpiechu i pracy.

 

Jednym z najbardziej niepokojących wniosków jest skala samotności, której doświadcza co trzeci młody człowiek. – Relacji jest mniej, a młodzi często nie traktują rodziców jako pierwszego wyboru do rozmowy o swoich problemach – zaznaczył. Zwrócił też uwagę na rosnące trudności w budowaniu bliskich relacji: ponad połowa młodych dorosłych nie jest w związku, a jedna trzecia nie miała doświadczeń relacji intymnych w ciągu ostatniego roku.

 

W tej sytuacji część młodych szuka wsparcia w internecie, a nawet w sztucznej inteligencji. Jak wskazał rozmówca z PAP, jedna z dziewczynek nazwała swój Chat GPT imieniem zmarłej babci, Henryki, prawdopodobnie jedynej osoby, która miała dla niej czas. – To pokazuje, jak silna jest potrzeba bliskości – ocenił Rabiej.

 

Jednocześnie – co wynika z badań – młodzi postrzegają swoją wrażliwość jako siłę, a nie słabość. Nie chcą rezygnować z emocjonalności i dążą do bardziej świadomego życia oraz relacji.

 

Konsultacje są drugim etapem procesu „diagnoza, dialog, działanie”.Za przygotowanie strategii odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej. – Kluczowe będzie przełożenie wniosków na konkretne decyzje. Bez tego młodzi szybko uznają, że znów nie zostali wysłuchani – podkreślił Rabiej.

 

Mira Suchodolska (PAP)

 

Cała rozmowa z Pawłem Rabiejem ukaże się w serwisie o godz. 6.25

 

mir/ akar/

(PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%