Zamknij

Nawrocki: Wieluń stał się symbolem wojny totalnej

PAP 21:17, 01.09.2025 Aktualizacja: 21:27, 01.09.2025
Skomentuj PAP PAP

Wieluń w woj. łódzkim był pierwszym polskim miastem zbombardowanym przez Niemców 1 września 1939 r. Od godz. 4.40 do 14 niemieckie samoloty zrzuciły na miasto 380 bomb o łącznej wadze 46 ton.

Wieluń, pierwsze polskie miasto zbombardowane przez Niemców 1 września 1939 r., stał się symbolem wojny totalnej - ocenił w poniedziałek prezydent Karol Nawrocki podczas uroczystości związanych z 86. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

- Po 1 września 1939 roku wszyscy cierpieli i wiedzieli, że tak być nie powinno, ale jeśli widzieli, co wydarzyło się w Wieluniu, wiedzieli, że ta wojna będzie totalna, że ma być zniszczeniem narodu polskiego i polskiego żywiołu - podkreślił Nawrocki.

Jak zaznaczył, wydarzenia, które zaszły w Polsce po wybuchu II wojny światowej były "hekatombą i tym, co amerykański historyk Richard Lukas nazywał »zapomnianym holokaustem«". - To był zapomniany holokaust, bo po tych, co zrzucali bomby, szli inni. (...) Mordowali masowo polską inteligencję, polskich księży, polskich nauczycieli. Chcieli wymordować nasz naród - podkreślił Nawrocki.

W kontekście liczby ofiar bombardowania Wielunia, która według różnych źródeł wynosiła od 1200 do ponad 2 tys. osób, Nawrocki zaznaczył, że "za każdą osobą, za każdą śmiercią, za każdym cierpieniem idzie konkretna twarz, konkretny życiorys, konkretna osoba".

Podczas uroczystości Nawrocki wręczył odznaczenia państwowe. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności na rzecz dokumentowania i pielęgnowania praw do historii Polski odznaczył historyka Karola Polejowskiego oraz Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz dokumentowania i pielęgnowania prawdy o historii Polski odznaczył dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka. (PAP)

kl/ bap/ par/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%