Zamknij

MRiT rozważa udział Uznańskiego-Wiśniewskiego w podstawowym korpusie astronautów ESA

PAP 13:54, 23.07.2025 Aktualizacja: 13:57, 23.07.2025
Skomentuj PAP PAP

W informacji nadesłanej do PAP przez biuro prasowe resortu dodano, że decyzja w sprawie utrzymania wysokości składki będzie uzależniona od możliwości państwa i "realnej możliwości efektywnego wykorzystania środków z ESA".

Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozważa udział Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w podstawowym korpusie astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - wskazał resort w odpowiedzi na pytania PAP. Dodał, że Polska dąży do utrzymania składki członkowskiej do ESA na dotychczasowym poziomie.

"Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozważa udział dr. Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w podstawowym korpusie astronautów ESA. Obecnie dr Uznański-Wiśniewski posiada status astronauty rezerwowego i brał udział w przygotowaniach do misji jako astronauta projektowy ESA" - poinformowało ministerstwo.

Dodało, że Polska traktuje udział swojego obywatela w załogowej misji kosmicznej "jako ważny krok w budowie krajowych kompetencji w obszarze eksploracji kosmosu oraz promocji nauki i technologii wśród młodego pokolenia".

MRiT podało, że w latach 2022-2023 Polska zadeklarowała łączny wkład finansowy (do ESA - przyp. PAP) na poziomie ok. 400 mln euro na lata 2023-2025 i dąży do utrzymania tego poziomu finansowania. Resort zaznaczył, że zdecydowana większość tej kwoty wraca do polskich firm, uczelni i instytutów badawczych w postaci kontraktów, projektów technologicznych i grantów rozwojowych.

Wskazał przy tym, że utrzymanie składki na dotychczasowym poziomie umożliwia Polsce udział w kluczowych programach ESA. Wśród nich są: obserwacja Ziemi (w tym w misja Copernicus i nowe inicjatywy ESA), systemy nawigacyjne (Galileo), rozwój nowoczesnych technologii satelitarnych, robotyka kosmiczna i inicjatywy wspierające rozwój innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze kosmicznym.

Jak napisano w informacji przekazanej PAP, sektor kosmiczny ma również rosnące znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Dostęp do niezależnych danych satelitarnych, precyzyjnych systemów nawigacji i zaawansowanych technologii obserwacyjnych wspiera m.in. zarządzanie kryzysowe i ochronę granic.

Podkreślono również, że rozwój polskiego sektora kosmicznego przyczynia się do transferu technologii do przemysłu cywilnego i obronnego, zwiększa innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki oraz "wzmacnia pozycję Polski jako wiarygodnego partnera międzynarodowego w obszarze technologii strategicznych".

O tym, jak ważne dla przyszłości polskiego astronauty jest utrzymanie składki do ESA w obecnej wysokości mówił w ubiegłym tygodniu PAP prof. Grzegorz Wrochna ze Związku Polskich Przedsiębiorców Przemysłu Kosmicznego i były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Zaznaczył, że jeszcze przez pół roku po locie Uznański-Wiśniewski pozostaje astronautą projektowym ESA.

Podkreślił, że warto, by status Uznańskiego-Wiśniewskiego zmienił się z astronauty projektowego ESA na "permanentnego astronautę ESA". Dodał, że trudno było to osiągnąć, ponieważ Polska tylko jednorazowo zadeklarowała zwiększenie wkładu finansowego do ESA.

- Te deklaracje składa się raz na trzy lata i właśnie ten moment nadchodzi. Mam nadzieję, że nasz wkład będzie co najmniej utrzymany, co oczywiście zwiększa szansę na to, że nasz astronauta stanie się na stałe zawodowym astronautą ESA - wyjaśnił prof. Wrochna. (PAP)

bar/ abu/­­ agt/ jpn/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%