Zamknij

Konfederacja Lewiatan: sprzedaż detaliczna będzie napędzać w tym roku wzrost PKB

15:15, 24.06.2025 Aktualizacja: 16:23, 24.06.2025
Skomentuj PAP PAP

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2025 r. wzrosła o 4,4 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,2 proc. Jak dodano, sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w ubiegłym miesiącu wzrosła o 4,3 proc. rdr.

Nic nie zapowiada, by kolejne miesiące mogły przynieść spadki sprzedaży detalicznej; będzie ona istotnym czynnikiem wzrostu gospodarczego w tym roku - ocenił główny ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka komentując wtorkowe dane GUS. Jak dodał, motoryzacja "ciągnie" sprzedaż detaliczną.

Jak zauważył w swoim komentarzu Mariusz Zielonka, konsumenci kolejny miesiąc z rzędu nie ograniczali zbytnio wydatków na zakupy.

"Już przywykliśmy, że sprzedaż detaliczną ciągnie motoryzacja. I tak też było w maju. Sprzedaż w motoryzacji, z rocznym wzrostem 15,7 proc. r/r zrobiła dużą część całego wyniku. Motoryzacja to jednak domena zakupowa firm, a nie osób prywatnych" - przekazał główny ekonomista Konfederacji Lewiatan.

W jego ocenie konsumenci powoli odbudowują swoje oszczędności, o czym świadczy wzrost sprzedaży dóbr trwałych. "W kategorii RTV, AGD oraz meble notujemy wzrost sprzedaży blisko o 19 proc. w relacji rocznej. Od początku roku to właśnie ta kategoria produktów sprzedaje się najlepiej, bo odnotowała wzrost aż o 12,8 proc." - zaznaczył.

Zdaniem Zielonki sprzedaż detaliczna będzie istotnym czynnikiem wzrostu gospodarczego w tym roku, w przeciwieństwie do niepewnej i zmiennej produkcji przemysłowej. "Nic nie zapowiada, żeby kolejne miesiące mogły przynieść istotne spadki sprzedaży detalicznej" - wskazał ekspert. (PAP)

aop/ pad/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%