Zamknij
REKLAMA

Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu otwarta od 1 września

11:50, 01.09.2020 | .
Skomentuj
REKLAMA

Już we wtorek, 1 września, od godziny 12 otwarta będzie Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu. To nowe miejsce na mapie regionu, gdzie nie zabraknie m.in. dzieł znakomitego artysty i Honorowego Obywatela Zawiercia śp. Leszka Dutki, a także szkła z zawierciańskiej huty. W obiekcie zastosowano nowatorski system wystawienniczy.

 

Galeria znajduje się w budynku dawnej łaźni miejskiej na osiedlu TAZ. Obiekt został kompleksowo zmodernizowany. W ramach robót budowlanych wykonano prace związane z renowacją i odtworzeniem wszystkich elewacji budynku wraz z konstrukcją dachu. Prace nie ominęły również wnętrza obiektu. Cała inwestycja kosztowała blisko 3,8 mln złotych. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej - 2 mln 783 tys. 668,53 zł w ramach tzw. ZIT-ów (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). Dodatkowo gmina otrzymała z budżetu państwa 327 tys. 490, 41 zł.

 

- Dlaczego ta inwestycja jest tak ważna dla miasta? To szczególne miejsce na mapie Zawiercia. Długo wyczekiwana galeria sztuki, w której nie zabraknie m.in. dzieł znakomitego artysty i Honorowego Obywatela Zawiercia śp. Leszka Dutki. To obiekt, który połączy pokolenia, ponieważ będzie odpowiadał na potrzeby osób w każdym wieku - podkreśla Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

 

W Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu będzie można zobaczyć sztukę współczesną - dzieła malarskie, rysunki, grafikę, rzeźbę, szkło użytkowe, ceramikę użytkową.

 

- Będziemy również prezentować fotografię artystyczną i reportażową - mówi Patryk Drabek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM w Zawierciu. - Na co warto zwrócić uwagę, zwiedzając galerię? Bardzo ważne jest to, że udało nam się uratować eksponaty z zawierciańskiej huty szkła. Część z nich została wykupiona przez Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu, a część przez nasze miasto. Nawiązaliśmy również współpracę z Sosnowcem. Będzie polegać na wymianie i wypożyczaniu eksponatów, wspólnym organizowaniu wystaw dotyczących szkła z Huty Szkła Gospodarczego, pomocy merytorycznej dotyczącej pochodzenia szkła, prowadzeniu spotkań autorskich, wymianie i wypożyczaniu zbiorów muzealnych - podkreśla Patryk Drabek.

 

Zbiory wzorcowni huty szkła będą jedynie częścią eksponatów znajdujących się w wyremontowanym obiekcie. Do nowej galerii trafiły także m.in. obrazy z nieistniejącej już galerii muzealnej im. Leszka Dutki. Do tej pory były odpowiednio zabezpieczone i znajdowały się w magazynach Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu. Zwiedzanie będzie bezpłatne.

 

- W galerii zastosowaliśmy nowatorski, autorski system wystawienniczy, który daje szerokie możliwości prezentacji różnych prac artystycznych. Uniknęliśmy przy tym zastosowania klasycznego systemu do prezentacji, a więc linek zwieszanych ze ściany lub sufitu, który ograniczałby możliwości wystawiennicze do prezentacji głównie płaskich prac - podkreśla Karolina Kindler-Skowronek, artysta plastyk, projektant i grafik, która przygotowywała galerię do otwarcia.

 

Zastosowany obecnie system wystawienniczy służy do prezentacji nie tylko malarstwa i grafiki, ale i form przestrzennych - szkła użytkowego, szkła artystycznego, niewielkich rzeźb, tkanin i prac artystycznych wymagających stabilnej podstawy montowanej na ścianie. Te możliwości daje: system punktów montażowych w ścianach, zastosowanie różnego rodzaju wsporników z dedykowanymi do nich zawiesiami, użycie dedykowanych półek montowanych bezpośrednio na ścianie lub specjalnych teł do prezentacji niewielkich płaskich prac.

 

Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu zostanie otwarta dla zwiedzających 1 września. Będzie czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 12 - 17. Obecnie, ze względów sanitarno-epidemiologicznych, w tym samym czasie w budynku będzie mogło przebywać 5 zwiedzających. Obowiązuje maseczka zasłaniająca usta i nos oraz dezynfekcja rąk. Toalety i szatnia będą nieczynne.

 

Zdjęcia: Paula Sobota

[UM Zawiercie]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA