Fortum i ZGK zachęcają do wiosennych porządków z korzyścią dla planety. Zebrane tekstylia będą przetworzone i ponownie wykorzystane. W naszym zakładzie produkcji paliwa alternatywnego RDF w Zawierciu staną się paliwem do produkcji energii i ciepła zasilającego dwa miasta: Zabrze i Bytom, co wpisuje się w długofalowe działania Fortum na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Zgodnie z przepisami, od 1 stycznia 2025 roku wszystkie gminy w Polsce są zobowiązane do selektywnego zbierania odpadów tekstylnych. Najczęściej taką zbiórkę prowadzą tzw. PSZOKi, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, do których ubrania trzeba samodzielnie przywieźć. Dzięki wspólnej inicjatywie Fortum i ZGK, to PSZOK przyjedzie do mieszkańców, a nie mieszkańcy do PSZOKa.
REJON
1 – 11.04 REJON
2 – 11.04 REJON
3 – 04.04 REJON
4 – 04.04 REJON
5 – 03.04 REJON
6 – 03.04 REJON
7 – 08.04 REJON
8 – 08.04 Zabudowa wielorodzinna – 14/15.04
✔ Spakuj nienadające się już do noszenia ubrania, buty i galanterię do szczelnie zawiązanych worków. ✔ Wystaw worki do godziny 6:00 w dniu zbiórki – w przypadku zabudowy jednorodzinnej przed posesję, a w zabudowie wielorodzinnej przy wiatach śmietnikowych. ✔ Pamiętaj, aby nie wrzucać do worków innych odpadów!
Mieszkańcy mogą również przez cały rok oddawać niepotrzebne tekstylia do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Krzywej 3.
Konsekwentnie stawiamy na innowacyjne rozwiązania w zakresie odzysku energii i dekarbonizacji. Dziś tekstylia stanowią od 3% do 6% wszystkich odpadów zmieszanych w Polsce. To ogromna ilość, która obecnie trafia na składowiska, podczas gdy wiele z tych materiałów może być ponownie wykorzystanych, choćby jako paliwo. Odbierając tekstylia za symboliczną złotówkę, chcemy pokazać, że odpowiedzialność za środowisko i lokalną społeczność, której jesteśmy członkiem, to nie deklaracje, ale realne działania – mówi Arkadiusz Kosiel, członek zarządu Fortum.
Fortum od lat angażuje się w proekologiczne działania i inwestycje w regionie. Zakład Produkcji Paliwa Alternatywnego w Zawierciu to przykład nowoczesnej technologii, która pozwala przekształcać odpady w wartościowe produkty - paliwo. Akcja zbiórki tekstyliów jest kolejnym krokiem w kierunku budowy bardziej zrównoważonego systemu gospodarowania odpadami.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz