Zamknij

W czwartek na maturze angielski na poziomie rozszerzonym i historia muzyki

12:44, 08.05.2025 Aktualizacja: 13:14, 08.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Chęć zdawania egzaminu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 197,9 tys. tegorocznych absolwentów, a na poziomie dwujęzycznym - 7,9 tys. Przedmiot ten jest na pierwszym miejscu wśród przedmiotów wybieranych przez tegorocznych absolwentów - chce go zdawać 71,9 proc. z nich. Deklaracje przystąpienia do egzaminu z angielskiego na poziomie rozszerzonym złożyło też ok. 940 abiturientów z wcześniejszych roczników zdających maturę zgodnie z tzw. starą formułą.

Maturzyści w czwartek rano przystąpią do pisemnych egzaminów z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Po południu będzie pisemny z historii muzyki. Egzaminy te nie są obowiązkowe. Zdają je tylko chętni.

Historia muzyki należy do grupy przedmiotów rzadko wybieranych przez maturzystów. Deklaracje przystąpienia do tego egzaminu złożyło 335 tegorocznych absolwentów.

Egzaminy z angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznych rozpoczną się o godz. 9.00. Egzamin na poziomie rozszerzonym potrwa 150 minut, a na poziomie dwujęzycznym - 180 minut. Egzamin z historii muzyki zacznie się o godzinie 14.00. Potrwa 180 minut.

Arkusze egzaminacyjne rozwiązywane w czwartek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować tego samego dnia, z egzaminów porannych po południu, a z popołudniowego wieczorem.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym oraz egzamin ustny z języka ojczystego.

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

Z tego obowiązku wyłączeni są absolwenci techników i branżowych szkół II stopnia, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Z danych CKE wynika, że na taki krok zdecydowało się 3,1 proc. maturzystów.

Deklaracje o chęci zdawania tylko jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego złożyło 37,5 proc. tegorocznych absolwentów. Dwa egzaminy - zgodnie z deklaracjami - ma zdawać 30,2 proc., trzy egzaminy - 23,9 proc., cztery egzaminy - 4,7 proc., pięć egzaminów - 0,5 proc., sześć egzaminów - 0,1 proc.

Wśród tegorocznych maturzystów - podobnie jak w latach ubiegłych - najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski, na drugim - matematyka, a na trzecim - geografia.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko do rekrutacji na studia.

Tegoroczni absolwenci są pierwszym rocznikiem maturzystów, który zdaje egzaminy ponownie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej, a nie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19. Obecnie obowiązująca podstawa to tzw. odchudzona podstawa, w której treści nauczania uszczuplono o 20 proc. (PAP)

dsr/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%