Zamknij

Sześć nowych kierunków na Uniwersytecie Łódzkim; rekrutacja od 7 maja

13:31, 02.05.2025 Aktualizacja: 22:02, 02.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Nowościami będą kierunki: global law and governance oraz ekoprawo na Wydziale Prawa i Administracji, bezpieczeństwo narodowe i studia azjatyckie na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, chemia sądowa i toksykologia na Wydziale Chemii oraz biologia i biomedycyna cyfrowa na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska - poinformowała prorektorka UŁ ds. kształcenia prof. Małgorzata Wrzesień.

Na sześciu nowych kierunkach będą mogli kształcić się studenci Uniwersytetu Łódzkiego w roku akademickim 20205/20206. Wśród nich są m.in.: ekoprawo, bezpieczeństwo narodowe, studia azjatyckie, chemia sądowa i toksykologia. Rekrutacja rozpocznie się 7 maja.

"Kierunek global law and government to innowacyjny program studiów I stopnia, który wykształci przyszłych specjalistów w dziedzinie prawa międzynarodowego, globalnych procesów zarządzania oraz funkcjonowania instytucji międzynarodowych. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim. Ekoprawo to z kolei bardzo interdyscyplinarny kierunek, stworzony z myślą o tych, którzy chcieliby podjąć studia II stopnia i rozwijać swoją wiedzę z zakresu prawa ochrony środowiska i klimatu" - dodała prorektorka.

Oba nowe kierunki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych będą studiami II stopnia. Bezpieczeństwo narodowe skoncentrowane ma być na zdobywania wiedzy i umiejętności odnoszących się do funkcjonowania instytucji państwowych, zwłaszcza struktur, które odpowiadają za utrzymywanie bezpieczeństwa. Z kolei studia azjatyckie mają umożliwić zdobycie specjalistycznej i pogłębionej wiedzy niezbędnej do zrozumienia procesów zachodzących w państwach azjatyckich.

Chemia sądowa i toksykologia połączą wiedzę z zakresu chemii, toksykologii i kryminalistyki. Program obejmuje zarówno podstawy teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne, m. in. z analizy chemicznej, identyfikacji substancji toksycznych oraz badania dowodów rzeczowych.

"To studia I stopnia. Absolwenci tego kierunku mają szerokie perspektywy zawodowe - mogą znaleźć zatrudnienie w laboratoriach analitycznych, diagnostycznych i naukowych, zakładach medycyny sądowej, a także w instytucjach zajmujących się ekspertyzami chemicznymi i toksykologicznymi, w tym w laboratoriach kryminalistycznych policji i innych służb mundurowych" - zaznaczyła prof. Wrzesień.

Z kolei kierunek biologia i biomedycyna cyfrowa stanowią odpowiedź na dynamiczną cyfryzację sektora zdrowia. To studia inżynierskie, a ich absolwenci mają zostać przygotowani do pracy w ochronie zdrowia oraz wyzwań związanych z technologiami cyfrowymi - od sztucznej inteligencji po analizę danych pacjentów.

Łącznie w ofercie studiów UŁ na rok akademicki 2025/2026 są 92 kierunki studiów stacjonarnych I stopnia i stacjonarnych jednolitych studiów magisterskich i 29 kierunków studiów niestacjonarnych I stopnia i niestacjonarnych jednolitych studiów magisterskich. Studia II stopnia zostaną uruchomione na 69 kierunkach studiów stacjonarnych i 23 kierunków studiów niestacjonarnych.

Elektroniczna rejestracja kandydatów na nowy rok akademicki rozpocznie się 7 maja i potrwa do 10 lipca. W przypadku niewypełnienia limitów miejsc w terminie podstawowym zostanie przeprowadzona druga tura rekrutacji, na którą zapisy rozpoczną się 5 sierpnia i potrwają do 15 września. Na kandydatów na studia I stopnia i na jednolite studia magisterskie czeka 9213 miejsc, w tym 7139 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i stacjonarnych jednolitych magisterskich oraz 2074 miejsc na studiach niestacjonarnych I stopnia i niestacjonarnych jednolitych magisterskich.

Obecnie na 12 wydziałach i ponad 90 kierunkach prowadzonych przez łódzką uczelnię studiuje ponad 26 tys. studentów. (PAP)

bap/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%