Zamknij

Jedynka za nieobecność na sprawdzianie? Warto znać ten przepis!

12:37, 15.01.2025 Aktualizacja: 20:39, 15.01.2025
Skomentuj

W polskim systemie oświaty oceny mają na celu odzwierciedlenie poziomu wiedzy i umiejętności ucznia w odniesieniu do podstawy programowej.

Zgodnie z art. 44b ust. 3 ustawy o systemie oświaty, ocenianie polega na ustaleniu, w jakim stopniu uczeń opanował wymagane wiadomości i umiejętności.

W związku z tym nauczyciel nie ma prawa wystawić oceny niedostatecznej za samą nieobecność na sprawdzianie, ponieważ nieobecność nie odzwierciedla poziomu wiedzy ucznia.

Co istotne, nieobecność ucznia na sprawdzianie nie jest podstawą do obniżenia oceny, gdyż nie wiąże się z oceną rzeczywistego poziomu wiedzy lub zachowania w szkole.

W efekcie, ocenianie nieobecności ucznia staje się nadużyciem i jest niezgodne z przepisami. 

W przypadku nieobecności na sprawdzianie, szkoły zazwyczaj przewidują możliwość napisania go w innym terminie, co jest regulowane wewnętrznymi przepisami placówki.

Warto jednak pamiętać, że nagminne nieobecności mogą skutkować problemami z klasyfikacją, zwłaszcza jeśli uczeń nie uzyska wymaganej liczby ocen.

Dodatkowo, częste nieobecności mogą wpływać na ocenę z zachowania, gdyż świadczą o stosunku ucznia do obowiązków szkolnych.

Podobnie, nauczyciel nie może wystawić oceny niedostatecznej za brak zeszytu, podręcznika czy innych przyborów szkolnych, ponieważ posiadanie tych przedmiotów nie jest osiągnięciem edukacyjnym.

Jednakże brak niezbędnych materiałów może utrudniać aktywny udział w lekcji i wpływać na ocenę z zachowania.

Warto, aby zarówno uczniowie, jak i rodzice byli świadomi tych przepisów, co pozwoli na unikanie nieporozumień i zapewni przestrzeganie praw ucznia w procesie edukacyjnym.

(Maria Ratajczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%