W postulatach dotyczących opieki nad dziećmi do lat trzech Zespół ds. żłobków UMP domaga się m.in. nowelizacji art. 15 ust. 3 ustawy żłobkowej. Obecnie, zgodnie z tym przepisem istnieje obowiązek zatrudnienia w żłobku, do którego uczęszcza więcej niż dwadzieścioro dzieci zatrudnienia przynajmniej jednej pielęgniarki lub położnej.
Według UMP zmieniła się funkcja pełniona przez placówki opieki nad dziećmi do lat trzech i obecnie w żłobkach nie są udzielane świadczenia zdrowotne. Podstawowym zadaniem żłobków jest zapewnienie dzieciom opieki, pielęgnacji i wczesnej edukacji w warunkach zbliżonych do domowych.
„Postulujemy odejście od obowiązku zatrudniania pielęgniarek i położnych w żłobkach. Osoby te mogłyby być zatrudniane fakultatywnie, np. gdy do placówki uczęszczają dzieci wymagające specjalistycznego wsparcia medycznego. Nie ma uzasadnienia medycznego dla obligatoryjnej obecności personelu medycznego w żłobkach” – wskazano.
Jak zaznaczono istniejący obowiązek generuje problemy kadrowe, ponieważ żłobkom trudno jest zapewnić obsadę pielęgniarek lub położnych.
„Ze względu na relatywnie niskie zarobki w sektorze samorządowym, osoby te wybierają bardziej atrakcyjne finansowo i dające większe możliwości rozwojowe zatrudnienie w ochronie zdrowia. Bowiem charakter wykonywanej w żłobkach pracy negatywnie wpływa na rozwój zawodowy pielęgniarek i położnych, prowadząc do spadku ich kwalifikacji, co także zniechęca je do podejmowania takiego zatrudnienia” – wyjaśniono w stanowisku.
W uzasadnieniu wskazano również, że w nagłych sytuacjach pierwszej pomocy przedmedycznej udzielają opiekunowie, którzy przechodzą obowiązkowe szkolenia z zakresu medycyny ratunkowej, a następnie wzywane są służby ratunkowe.
„Nie ma zatem potrzeby utrzymywania odrębnego, kosztownego wymogu zatrudniania pielęgniarek lub położnych. Alternatywnie można rozważać rozszerzenie szkoleń dla opiekunów, np. o szkolenia z zakresu podawania leków przeciwalergicznych” – podkreślono.
UMP chce również odejścia od wydawania decyzji lokalowych przez wójta w wypadku klubów dziecięcych.
„Postulujemy zrezygnowanie z wydawania opinii (decyzji) lokalowych wobec klubów dziecięcych przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta i wprowadzenie takiej samej procedury, jak w przypadku żłobków, to jest wydawanie decyzji przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Decyzja o spełnieniu warunków sanitarno-lokalowych zarówno w przypadku żłobków, jak i klubów dziecięcych, powinna być wydawana przez ten sam organ” – wskazano.
Według UMP, nienależnie od wydawania decyzji lokalowych, udział wójta w tworzeniu żłobka lub klubu dziecięcego i tak jest zapewniony na mocy innych przepisów. Przypomniano, że zarówno prowadzenie żłobka, jak i klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 236 z późn. zm.) i wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Rejestr ten prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego.
mr/
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz