Zamknij

Nauczyciele zagrożeni odpowiedzialnością karną Kadra Kierownicza Oświaty apeluje do MEN

07:21, 27.05.2025 Aktualizacja: 07:32, 27.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty odniosło się do punktu z projektu nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe, który zakłada nadanie nauczycielom statusu funkcjonariusza publicznego. 

W ocenie władz Stowarzyszenia, pomysł jest nietrafiony ze względu na widmo sankcji karnych ciążących na nauczycielach w związku z nowym statusem. 

„MEN projektuje nadanie nauczycielom statusu funkcjonariuszy publicznych zamiast, jak jest dziś – nauczycieli chronionych jak funkcjonariusze publiczni. Choć deklarowaną przez MEN intencją jest wzmocnienie ochrony nauczycieli, w praktyce nastąpi wprowadzenie do nadzoru pedagogicznego nowego, karnego obszaru - odpowiedzialności karnej nauczycieli za decyzje podejmowane w ramach obowiązków zawodowych w pracy z uczniami” – zauważa Marek Pleśniar, dyrektor biura OSKKO

W stanowisku OSKKO odnosi się również do tzw. lex Czarnek, porównując je z zaproponowanym rozwiązaniem. Marek Pleśniar podkreśla jednak, że nowe regulacje mogą okazać się jeszcze dotkliwsze, ponieważ „podczas gdy „Lex Czarnek” dotyczył około 30 tysięcy dyrektorów, nowa propozycja obejmuje ponad 700 tysięcy nauczycieli, czyli ponad dwudziestokrotnie więcej osób”. 

Zdaniem Stowarzyszenia, zaproponowane rozwiązanie należy zastąpić zmianami systemowymi. Zaapelowano zatem o:

1. Zapewnienie realnej ochrony nauczycieli przed przemocą i agresją poprzez egzekwowanie już istniejącej ochrony, tj. art. 63 Karty Nauczyciela, przewidującego ochronę nauczycieli jak funkcjonariuszy publicznych i podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzystaniu od 24 maja 2007 r. z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy państwowych. publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2025 r,, poz. 383). 

2. Wzmocnienie wsparcia psychologicznego i prawnego dla nauczycieli.

„Nawołujemy do rzetelnego prowadzenia konsultacji społecznych przed wprowadzeniem zmian w prawie. Powyższe, mocne argumenty w omawianej sprawie nie musiały paść, gdyby posłuchano profesjonalistów – dyrektorów i samorządowców. Wystarczyło zapytać” – podkreślono w wydanym stanowisku 

Stowarzyszenie zawnioskowało do MEN o rezygnację z nieprzemyślanego w ocenie OSKKO pomysłu. 
 

mo/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%