Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się w czwartek z przedstawicielami samorządów największych polskich miast. Rozmowy dotyczyły średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 roku oraz projektu ustawy o zrównoważonym rozwoju miast. Oba dokumenty powstają w MFiPR.
„Chodzi o to, aby uniknąć scenariusza, gdzie mamy 2-3 olbrzymie metropolie i pustynię rozwojową. Liczymy na gotowość wszystkich stron na odejście od partykularyzmów na rzecz dobra wspólnego. Będziemy rozmawiać o przyszłości polityki regionalnej Polski. Zostanie ona zakotwiczona m.in. w średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 r., która powinna wyznaczyć priorytety naszych inwestycji rozwojowych” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Jak podkreśliła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, w strategii MFiPR chce postawić na łagodzenie skutków zmian demograficznych, konkurencyjną i sprawiedliwą gospodarkę oraz na szeroko rozumiane bezpieczeństwo – nie tylko w wymiarze militarnym, ale również cyfrowym, zdrowotnym czy żywnościowym.
Celem horyzontalnym strategii jest policentryczny rozwój kraju, w którym równomiernie rozłożona sieć miast o różnej wielkości i funkcjach stanowi ważny potencjał rozwojowy. Realizacja tego celu wymaga efektywnego i zintegrowanego zarządzania rozwojem miast różnej wielkości wraz z ich obszarami funkcjonalnymi oraz współdziałania administracji centralnej z jednostkami samorządu terytorialnego. Te dwa aspekty są główną osią prac nad ustawą o zrównoważonym rozwoju miast.
Ustawa o zrównoważonym rozwoju miast zakłada rozwiązania prawne zgodne z Krajową Polityką Miejską 2030, które uregulują zarządzanie rozwojem w miastach i ich obszarach funkcjonalnych, wzmacniając policentryczny, wieloośrodkowy rozwój Polski.
Okrągły stół w Warszawie był kolejną debatą ekspertów, przedstawicieli miast oraz organizacji samorządowych na temat prac nad dokumentami.
Na czwartkowym spotkaniu dyskutowano o roli różnej wielkości ośrodków miejskich we wzmacnianiu policentrycznego systemu osadniczego kraju. Zastanawiano się także, jakich rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych potrzebują największe miasta, aby realizować zadania w układach regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
Głównym wnioskiem płynącym ze spotkania jest pilna potrzeba wprowadzenia rozwiązań instytucjonalnych wspomagających zarządzanie w obszarach metropolitalnych. Wprowadzenie ich wpłynie pozytywnie nie tylko na kondycję największych polskich miast i jakość życia w nich ale również na rozwój całego kraju. Podkreślali to zarówno prezydenci miast jak i eksperci.
mam/
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz