Zamknij

Sejmowa komisja przyjęła poprawkę dotyczącą śródmiejskich stref parkowania

00:59, 02.04.2025 Aktualizacja: 01:11, 02.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Przedstawiciel wnioskodawców poseł Marek Chmielewski przypomniał, że od 5 września 2019 roku do polskiego systemu prawa została wprowadzona nowa instytucja - śródmiejska strefa płatnego parkowania (ŚSPP) obok funkcjonującej od lat strefy płatnego parkowania. Za postój w SPP pobiera się opłaty w dni robocze, natomiast w ŚSPP opłaty pobiera się codziennie (również w święta).

„To legło u podstaw interwencji mieszkańców, a w konsekwencji władz samorządowych, by taką możliwość regulacji można było stosować w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców. Bo taki limit jest w tej ustawie” - wyjaśnił Chmielewski.

Jak zaznaczył, wynikało to z obserwacji tych gmin, że kiedy w dni robocze funkcjonowała strefa płatnego parkowania nie było problemów. Natomiast pojawiały się w weekendy, kiedy nie były pobierane opłaty, a turyści „praktycznie blokowali miasto”.

Podkreślił, że projekt nie narzuca sposobu rozwiązania tego problemu, zostawiając to w gestii samorządów. Przekazał,  że pod projektem podpisali się posłowie KO, Lewicy i Trzeciej Drogi.

W projekcie zmiany ustawy, ŚSPP zdefiniowano jako obszar intensywnej zabudowy funkcjonalnego śródmieścia, które stanowi faktyczne centrum miasta lub dzielnicy.

Posłanka Zofia Czernow (KO) zgłosiła poprawkę, by dodać do tego również strefy ochrony uzdrowiskowej, tak by strefę mogły wprowadzić mniejsze gminy uzdrowiskowe, które nie mają zdefiniowanego terenu centrum miasta. Chodzi np. o okolice tężni, parków uzdrowiskowych czy plaż, gdzie nie ma gęstej zabudowy.

Poprawka została przyjęta i w środę projektem zajmie się Sejm.

mas/ jann/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%