Zamknij

Samorządowcy apelują o większe środki na dyżury aptek. Ministerstwo nie zamierza zmienić przepisów

06:34, 20.02.2025 Aktualizacja: 06:34, 20.02.2025
Skomentuj PAP PAP

Do Sejmu trafiła interpelacja posłanki Urszuli Popławskiej w sprawie podjęcia działań w celu zagwarantowania nocnych i świątecznych dyżurów aptek w miejscowościach powyżej 10 tys. mieszkańców. Posłanka wystosowała pismo po tym, gdy z prośbą o interwencję zwrócili się do niej samorządowcy i mieszkańcy powiatu ełckiego, których nie stać na pokrycie dyżurów aptek poza ustawowymi godzinami dyżurowania.

„Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty jedynie w ograniczonym zakresie. Mianowicie płaci tylko za dwie godziny pracy apteki w porze nocnej (maksymalnie do godziny 23.00) oraz za cztery godziny pracy w dni świąteczne (maksymalnie do godziny 18.00)”- wyjaśniła posłanka.

Urszula Popławska podkreśliła, że powiaty mają możliwość zakontraktowania z apteką dłuższych dyżurów, jednak muszą  je opłacić z własnych środków. Zdaniem posłanki przekracza to możliwości finansowe wielu mniejszych samorządów.

„Przykładowo, roczny koszt opłacenia dyżuru apteki przez powiat ełcki wyniósłby około 500 tys. zł, czego lokalny budżet nie jest w stanie udźwignąć. W konsekwencji około 100 tys. mieszkańców Ełku i powiatu ełckiego jest pozbawionych dostępu do zakupów leków w porze nocnej i w dniach świątecznych” – napisała posłanka dodając, że problem dotyczy też innych powiatów z całej Polski.

MZ: nie planujemy nowelizacji przepisów

W odpowiedzi na interpelację podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Kos przekazał, że resort nie planuje zmian przepisów, gdyż „problematyka, o którą pyta Pani Poseł, jest już uregulowana”.

Podsekretarz Kos wyjaśnił, że kwestie dyżurów aptek w miejscowościach powyżej 10 tys. mieszkańców są uregulowane w ustawie Prawo farmaceutyczne.

„Zgodnie zobowiązującymi regulacjami zarząd powiatu o siedzibie w mieście do 40 tysięcy mieszkańców wyznacza dyżury apteczne na terenie tego powiatu, chyba że nie jest to uzasadnione potrzebami lokalnej społeczności wynikającymi z analizy tych potrzeb przeprowadzanej przez ww. organ” – wyjaśnił Marek Kos.

W odpowiedzi na interpelację podsekretarz dodał, że obecne regulacje są wynikiem szerokich konsultacji publicznych i ustaleń ze Związkiem Powiatów Polskich prowadzonych w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w 2023 r.

„Niemniej jednak Minister Zdrowia wskazuje, że tak jak w tamtym przypadku, jeżeli ew. inicjatywa zmiany tych przepisów będzie realizowana w przyszłości, to zostanie skonsultowana również ze środowiskiem samorządowym” – podsumował podsekretarz.

Według Prawa farmaceutycznego, rozkład godzin aptek ogólnodostępnych znajdujących się na terenie powiatu jest dostosowany do potrzeb ludności. W przypadku, gdy godziny otwarcia aptek zgłoszone przez ich właścicieli nie pozwalają na prowadzenie dyżurów, aptekę dyżurującą w drodze uchwały wyznacza zarząd powiatu. Wyznaczony podmiot ma obowiązek pełnić dyżur w dni wolne od pracy bez przerwy przez 4 godziny zegarowe w przedziale między godz. 10.00 a 18.00, a w nocy przez kolejne 2 godziny w przedziale między godz. 19.00 a 23.00. Pełnienie dyżurów w w.w. godzinach podlega finansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku dłuższych dyżurów, koszty dodatkowych godzin funkcjonowania aptek pokrywa powiat.

mc/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%