Zamknij

SN: ostateczny wyrok 15 lat więzienia za śmiertelne pobicie trzylatka z Grudziądza

14:16, 07.11.2024 PAP Aktualizacja: 14:32, 07.11.2024
Skomentuj PAP PAP

"Sąd II instancji bardzo rzetelnie przeprowadził postępowanie dowodowe" - powiedział w uzasadnieniu czwartkowego postanowienia SN sędzia Jacek Błaszczyk. Jak zaznaczył sąd apelacyjny zmienił i złagodził wyrok, ale dokonał tego po uzupełnieniu materiału dowodowego - "nie tylko szczegółowo odniósł się do apelacji obrońców, ale mając prawo inicjatywy dowodowej i całą materię dowodową (...) wziął wszystkie elementy pod uwagę".

Ostateczny jest już wyrok wymierzający 15 lat więzienia Radosławowi M. za śmiertelne pobicie trzylatka w 2017 roku w Grudziądzu, Bez zmiany pozostał także wyrok 4 lat więzienia dla konkubiny sprawcy i matki dziecka. W czwartek Sąd Najwyższy oddalił kasację Rzecznika Praw Dziecka w tej sprawie.

Chłopiec - trzyletni Tomek - trafił do szpitala w listopadzie 2017 roku, przewieziony przez pogotowie ratunkowe. Wezwał je konkubent matki dziecka - Radosław M. Po zbadaniu 3-latka lekarze zaalarmowali policję, mając poważne podejrzenia, że chłopiec był bity. Dziecko zmarło trzy dni później w grudziądzkim szpitalu. Sześcioro rodzeństwa chłopca trafiło wtedy do ośrodka opiekuńczego.

Prokuratura zarzuciła Radosławowi M., że od sierpnia 2017 roku do listopada 2017 roku w Grudziądzu znęcał się psychicznie i fizycznie ze szczególnym okrucieństwem nad mieszkającym razem z nim Tomkiem, synem jego konkubiny - krzyczał na chłopca, straszył, groził mu pozbawieniem życia, zamykał w szafie i w piwnicy, a przede wszystkim uderzał go pięściami i kopał po całym ciele.

Natomiast 13 listopada 2017 r. mężczyzna uderzył 3-latka w głowę i "spowodował u niego obrażenia skutkujące krwawieniem śródczaszkowym podtwardówkowym". Doszło do masywnego obrzęku mózgu, na skutek którego chłopiec zmarł. Ponadto, prokuratura wskazała, że mężczyzna znęcał się też nad szóstką rodzeństwa Tomka.

Z kolei matka dziecka odpowiadała za brak opieki nad dzieckiem i zaniedbania. Według ustaleń umyślnie doprowadziła do powstania u pokrzywdzonego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - niedożywienia, znacznego stopnia niedokrwistości oraz zakażenia dróg oddechowych.

W maju 2021 r. Sąd Okręgowy w Toruniu skazał Radosława M. na 25 lat pozbawienia wolności. Matkę Angelikę L. skazano na karę 5 lat pozbawienia wolności wykonywanej w systemie terapeutycznym.

W październiku 2023 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku, w II instancji, złagodził te wyroki. Radosława M. skazał na 15 lat więzienia, a jego matkę dziecka na 4 lata więzienia. Postępowanie w II instancji było długotrwałe, sąd apelacyjny m.in. już po mowach końcowych postanowił jesienią 2022 roku wznowić przewód sądowy z uwagi na konieczność przesłuchania biegłych lekarzy z zakresu medycyny sądowej, którzy wydawali w sprawie opinię. Proces był niejawny.

Kasację od tego rozstrzygnięcia wniosła RPD Monika Horna-Cieślak. "Oskarżony nie odczuwał żadnej litości nad 3-letnim dzieckiem, nad którym znęcał się ze szczególnym okrucieństwem, w konsekwencji doprowadzając do powstania szoku neurogennego, potocznie określanego jako +śmierć z bólu+, co spowodowało szczególne udręczenie dziecka. Dodatkowo przez dłuższy okres znęcał się także nad pozostałymi dziećmi, co równocześnie świadczy o jego patologicznej postawie społecznej i głęboko zakorzenionych problemach w sferze motywacyjnej" - wskazywała w lipcu br. Horna-Cieślak.

Kasację poparła prokuratura. W czwartek obrońcy skazanych wskazywali zaś podczas rozprawy w SN, że sąd prawidłowo uznał, że istnieje ewentualność "pozytywnej perspektywy resocjalizacji", zaś "koniec końców, to sam skazany wezwał pomoc do dziecka".

Jak wskazał sędzia Błaszczyk w postępowaniu przed sądem apelacyjnym "biegli zostali bardzo dokładnie przesłuchani (...), były udzielane odpowiedzi na pytania stron i w żadnym wypadku nie można uznać, że doszło do naruszenia przepisów". W ocenie SN postępowanie w tej sprawie było "rzetelne", a sąd wyciągnął właściwe wnioski. Natomiast - jak dodał - zgodnie z przepisami kasacja odnosząca się wyłącznie do ewentualnej niewspółmierności kary może być wniesiona jedynie przez Prokuratora Generalnego. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ ktl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%