Zamknij
REKLAMA

Stopy procentowe i kurs franka znowu do góry. Co z Frankowiczami?

00.00, 23.09.2022 materiały partnera Aktualizacja: 11.15, 23.09.2022

Szwajcaria dotychczas słynęła z niskich, wręcz ujemnych stóp procentowych, co dla Frankowiczów stanowiło jedyny plus kredytów frankowych, które z czasem okazały się dla nich aż nadto toksyczne. Wrzesień jednak nie przyniósł dla kredytobiorców dobrych wieści, bowiem poza bardzo znaczącym wzrostem kursu franka, Narodowy Bank Szwajcarii ponownie podniósł stopy procentowe, tym razem znacznie, ponieważ aż o 75 pkt bazowych. Konsekwencją podwyżek będzie ogromny wzrost rat kredytów frankowych, które jeszcze przed podwyżką były rekordowo wysokie. W tym wszystkim najważniejsze jest jednak, aby Frankowicze wiedzieli, jak przeciwdziałać podwyżkom, które już są obecne oraz tym, które zapewne niebawem się pojawią.

Stopy procentowe w Szwajcarii a kredyt frankowy

Narodowy Bank Szwajcarii zapowiadał przez ostatni czas podniesienie stóp procentowych. Jak zapowiadano, tak też zrobiono, co w rezultacie przyniosło podniesienie o 75 punktów bazowych. Aktualnie stopa referencyjna z poziomu -0, 25 proc.  wzrosła do 0, 5 proc. Decyzja Narodowego Banku Szwajcarii w życie wchodzi z dniem 23 września, co zacznie odbijać się na ratach polskich Frankowiczów. 
Szwajcaria zaskoczyła Frankowiczów już w czerwcu, gdy podjęto decyzję o zaostrzeniu polityki monetarnej w walce z najwyższą w tym kraju od 30 inflacją cenową. Inflacja w Szwajcarii bardzo odstaje od tej, z którą mierzymy się w Polsce, bowiem poziom inflacji w tym kraju wynosi jedynie 3, 5 proc. Mimo tego, podjęte działania zmierzające do jej zduszenia odbijać będą się na ratach w kredytach frankowych i Frankowicze nie mają na to żadnego wpływu.

Frank szwajcarski wzrósł do 5, 05 zł - o ile wzrośnie rata kredytu we frankach?

Frank szwajcarski zaliczył bardzo duży skok podczas ,,czarnego czwartku” 15 stycznia 2015 r., który określony został, jako rekordowy, jednakże była to chwilowa niestabilność. Dziś nie możemy być pewni tego, że frank nie dobije do 6 zł. Kurs franka aktualnie dobija, a czasami nawet przebija magiczną granice 5 zł, co dla Frankowiczów, którzy w 2008 roku zaciągali kredyty zdawało się być niewyobrażalne, bowiem wówczas frank kosztował w granicach 2 zł. 
Frank szwajcarski pobił rekord o tyle kontrowersyjnie, że kurs franka w 2015 roku, co było określane, jako ogromny krach - przyniosło jedynie przebicie granicy 4 zł, co aktualnie jest niemożliwym scenariuszem dla kursu helweckiej waluty. Frankowicze, którym comiesięczne raty kredytów doskwierają w sposób znaczący, bowiem kolejne podwyżki doprowadzą Frankowiczów na skraj wydolności. 


Wysokie raty kredytów frankowych - jak uchronić się przed podwyżkami?

 Frankowicze znajdują się w potrzasku, między inflacją w Polsce, Szwajcarii, wzrostem kursu franka i niezmniejszającym się zobowiązaniem wobec swojego banku. Najbliższe miesiące pokażą do jakich granic wytrzymałości zbliży się większa kredytu frankowego oraz, czy Frankowiczów będzie na to stać. W opinii specjalistów Kancelarii Frejowski CHF, nie ma większych szans na poprawienie się sytuacji Frankowiczów, zatem jedynym słusznym wyjściem zdaje się być rozważenie decyzji o pozwaniu swojego banku oraz wstrzymanie płatności rat kapitałowo-odsetkowych.
Rządowa pomoc kredytobiorcom skierowana została jedynie do posiadaczy kredytów złotówkowych, zaś Frankowicze po raz kolejny skazani są na samych siebie. W tej sytuacji doraźnym oraz skutecznym działaniem jest pozew przeciwko bankowi wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia roszczenia, które zwalnia Frankowicza z płatności comiesięcznych rat kredytu. To szybkie i proste rozwiązanie problemu z coraz większymi ratami kredytu. Prawnicy Kancelarii Frejowski CHF podkreślają, iż dziennie uzyskują ponad 5 zabezpieczeń roszczenia dla swoich klientów, co faktycznie zabezpiecza interesy Frankowicza przed kolejnymi podwyżkami. 
Nie zwlekaj, skontaktuj się i uzyskaj pomoc we wstrzymaniu płatności rat, jaką oferuje kancelaria frankowa Częstochowa
 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%