Zamknij

Dobre okna sposobem na zabezpieczenie domu lub mieszkania przed włamaniem

07:25, 21.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:25, 21.03.2024
freepik.com freepik.com

Osoby realizujące swoje marzenie o nazwie „Własny Dom” zachodzą w głowę, jak zabezpieczyć okna przed włamaniem, a tym samym zmniejszyć szansę na stres i uszczuplenie majątku. Stolarka okienna znacząco wpływa na poziom zabezpieczenia całego budynku. W tym tekście znajdziesz wskazówki, na jakie elementy produktu warto zwrócić uwagę, by wybrać okno, które zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa niż gotowe modele dostępne w marketach budowlanych.

Bezpieczeństwo nie ma ceny

Poczucie bezpieczeństwa jest niezmiennie od wieków podstawową potrzebą każdego człowieka. Również w naszej cywilizacji ludzie traktowali je jak największy skarb. Mimo upływu lat i zmian technologicznych dziejących się na naszych oczach, w XXI wieku również bardzo cenimy sobie bezpieczeństwo. Dlatego właśnie wyposażamy samochody, komputery, telefony, czy budynki w dodatkowe systemy, które mają sprawić, że nasz majątek nie wpadnie w niepowołane ręce. Jesteśmy w stanie zapłacić za to duże pieniądze i poświęcić na to sporo czasu. Niestety, nie ma idealnych zabezpieczeń, a rozwiązania chroniące pozostają o krok za złodziejami, włamywaczami i hakerami. Nie inaczej jest w przypadku stolarki okiennej. Producenci okien oferują szeroki wybór dodatków podnoszących poziom bezpieczeństwa, którym poświęcamy ten artykuł. Warto jednak pamiętać, że żaden z nich nie daje pełnej gwarancji nietykalności domu lub mieszkania. Bezpieczne okna mogą za to wydłużyć czas działania intruzów i utrudnić robotę rabusiom, a przez to zwiększyć szansę na interwencję ochrony, policji lub sąsiadów. Przy kwestii bezpieczeństwa przydaje się kompleksowe podejście, w którym inwestor zabezpiecza nie tylko okna, ale także wybiera antywłamaniowe drzwi, wyposaża swój dom w alarm, monitoring i opiekę grupy ochroniarskiej.

Bezpieczne okna to inwestycja

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem? Wyposażając je w rozwiązania, które oferują renomowani producenci. Najlepsi na rynku oferują szereg „patentów” podnoszących poziom bezpieczeństwa stolarki okiennej. Mowa tu oczywiście o oknach robionych na zamówienie, czyli takich, w których klient może wybrać sobie gabaryty, kolor, materiał, uszczelki, okucia i akcesoria do swojego okna. Produkt szyty na miarę daje zdecydowanie lepsze efekty niż okna gotowe, które są uznawane za rozwiązania budżetowe. Skoro o pieniądzach mowa, trzeba w tym miejscu dodać, że lepiej zabezpieczone okna są po prostu droższe. Każde kolejne akcesorium utrudniające życie włamywaczom zwiększa całościowy koszt stolarki okiennej. W tym przypadku dodatkowe wydatki warto jednak ujmować w kategoriach inwestycji w spokój swojej rodziny, a nie jako zwykły koszt.

Bezpieczeństwo zaczyna się od okuć

Najwięcej do powiedzenia w temacie bezpieczeństwa okien mają okucia, czyli wykonane ze stali i kompozytu, schowane wewnątrz profilu elementy odpowiadające za otwieranie i uchylanie skrzydła okna. Niektóre okucia są wyposażone w zaczepy antywyważeniowe, które utrudniają włamywaczom podważenie skrzydła. Statystyki pokazują, że ten sposób (a nie rozbicie szyby) jest najczęściej wybierany przez złodziei. W okuciu można umieścić dodatkową tarczę z hartowanej stali zapobiegającą rozwierceniu klamki.

Święty spokój zawsze pod ręką

Słabym ogniwem systemu stolarki okiennej mogą być klamki. Złodzieje często biorą je na celownik. Dlatego producenci okien dają możliwość zakupu klamek z dodatkowymi zabezpieczeniami. Istnieje kilka wariantów „uzbrojenia” klamki, a najlepszym przykładem są tu klamki z funkcją Secustik, np. HOPPE Secustik, HOPPE Secuforte, HOPPE Toulon, REHAU Linea. Ta funkcja polega na automatycznym blokowaniu klamki, gdy ktoś próbuje sforsować okno od zewnątrz. Na rynku są też dostępne klamki z kluczykiem, co zapobiega niekontrolowanemu otwieraniu okien od wewnątrz, głównie przez dzieciaki.

Przeszklenia zaprojektowane z myślą o spokojnym śnie

Rabuś może dostać się do środka otwierając skrzydło okna lub wybijając szybę, dlatego niektóre przeszklenia są wyposażane w dodatkowe zabezpieczenia. Jakie konkretnie? Okna z szybami antywłamaniowymi mogą stanowić duże zaskoczenie dla włamywacza. W przypadku rozbicia szyby, tafla nie rozbryzguje się na drobne kawałki, bowiem jest pokryta specjalną folią, która utrzymuje ją w całości, nawet po uderzeniu. Skuteczność ochrony zależy w dużym stopniu od liczby warstw folii użytych do produkcji szyby. W przypadku domów najczęściej stosuje się szyby klasy P2A (EN365), które składają się z dwóch tafli szkła i dwóch warstw folii. Wyższym poziomem bezpieczeństwa cechują się szyby klasy P4A (EN365), które posiadają również dwie tafle szkła, ale już cztery warstwy folii.

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem? Z głową!

Przykładem zabezpieczenia z cyklu Smart Home jest kontaktron. Co kryje się pod tym pojęciem? Jest to czujnik otwarcia montowany w dyskretny sposób na wewnętrznej stronie ramy. Po zsynchronizowaniu z systemem alarmowym domu czujnik ten natychmiast informuje właściciela lub służby o próbie nieuprawnionego otwarcia okna. Dodatkową korzyścią wynikającą z posiadania kontaktronu jest możliwość jego integracji z systemem ogrzewania w taki sposób, że podczas otwierania okna w celu wietrzenia, czujnik nie tylko nie aktywuje alarmu, ale również wyłącza ogrzewanie na czas wentylacji.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%