Zamknij

Czy warto kupić strych do adaptacji?

art. sponsorowany + 00:00, 04.01.2024

Adaptacja poddasza to świetny sposób na znaczne powiększenie powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym. Przemiany ciemnych strychów w przytulne pokoje mogą naprawdę zadziwić, a przestrzeń pełna skosów i belek może być naprawdę stylowa. Strych czy poddasze to miejsca wymagające i nie warto ich aranżować w pośpiechu, nie dbając o ich specyfikę. Adaptacja poddasza w taki sposób, by cieszyć się wygodną, bezpieczną i przede wszystkim legalną przestrzenią, wymaga pracy i dopełnienia konkretnych formalności. Czy warto to robić?

Poddasze a stan budynku

Poddasze w nowej zabudowie najczęściej wymaga tylko wykończenia i już można w nim zamieszać. Adaptacja tego rodzaju zabudowy w starej przestrzeni to jednak większy problem. Chęć wykonania takich prac należy zgłosić do lokalnego inspektoratu. Decyzja o pozwoleniu na adaptację strychu do celów mieszkalnych zależy najczęściej od stanu technicznego budynku. Plan przebudowy musi być też zgodny z miejscowym zagospodarowaniem przestrzennym. W starych budynkach ważna jest też nośność i stan całej konstrukcji. Zamieszkałe poddasze to większe obciążenie dla tych kluczowych elementów.

Mimo to na adaptację z pewnością warto się zdecydować, gdy potrzeba więcej miejsca na sypialnie dziecięce, biuro czy pokój gościnny. Dobrze zagospodarowane poddasze to dodatkowy metraż, który z powodzeniem może służyć też za garderobę. Jeśli strach jest dostatecznie duży, a konstrukcja budynku wytrzymała, można w tym miejscu urządzić niezależne mieszkanie.

Remont - formalności

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne wymaga przeprowadzenia prac remontowo-budowlanych oraz wiąże się z dopełnieniem formalności urzędowych. Dzisiejsze przepisy w niektórych przypadkach wymagają pozwolenia na budowę lub dokonania jej zgłoszenia. W tym wypadku ważne są też zmiany wysokości dachu i jego budowy. Muszą zostać naniesione i zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jednak tego typu formalności są wymagane tylko wtedy, gdy wykończenie poddasza wiąże się z rozbudową lub zmianą kształtu całego domu. Zgłoszenie adaptacji poddasza składa się w lokalnym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Do wniosku należy dołączyć między innymi opis techniczny budynku.

W drodze do uzyskania większej przestrzeni musimy pomyśleć również o doprowadzeniu na poddasze tak podstawowych instalacji jak prąd czy ogrzewanie. Wiele osób rezygnuje z łazienki czy WC nawet na dużym poddaszu mieszkalnym. Głównym powodem są kosztowne i trudne prace kanalizacyjne, jakie trzeba przeprowadzić, by to osiągnąć. Doprowadzenie na poddasze prądu i systemu grzewczego jest zdecydowanie prostsze, ale oczywiście wymaga pracy profesjonalisty. Jest to szczególnie ważne, bo kolejne piętro może generować zbyt duże obciążenie. Aby tego uniknąć warto poprowadzić osobne przewody do gniazd wtykowych. Nie można też zapomnieć o wentylacji.

Błędy w adaptacji poddasza

Strychu nie warto dostosowywać do zamieszkania, jeśli nie zamierzamy zainwestować w dobrą izolację akustyczną i techniczną. Materiały niskiej jakości przełożą się co prawda na jednorazowe oszczędności, ale może się to zemścić. Używając ich lub wykonując izolacje niedokładnie, narażamy się na funkcjonowanie w zimnym i wilgotnym pomieszczeniu. Po jakimś czasie poczujemy tego skutki zarówno w postaci problemów ze zdrowiem, jak i wyższych rachunków za ogrzewanie. Innym częstym błędem jest złe wymierzenie wysokości strychu. Wykonując pomiary, pamiętajmy, że dostosowanie strychu do mieszkania wymaga położenia posadzki. Sprawi to, że podłoga będzie wyższa o 20 centymetrów niż pierwotnie.

W procesie adaptacji poddasza bardzo ważna jest wspomniana już wentylacja. Na tej kondygnacji nie działa grawitacyjny system obiegu powietrza, dlatego musimy zadbać o mechaniczną wentylację. Jeśli to zaniedbamy, pomieszczenie nie tylko nie będzie bezpieczne, ale też narazimy się na karę administracyjną za złamanie przepisów prawa budowlanego. W świetle tych faktów dostosowanie poddasza do mieszkania jest bardzo opłacalne, jeśli tylko zadbamy przy tym o pomoc fachowców, szczególnie jeśli sami nie mamy w tym doświadczenia. Dodatkową zaletą jest często znaczne podwyższenie wartości nieruchomości po adaptacji. Ceny nieruchomości z adaptacją strychu i bez niej w Zawierciu można bez problemu sprawdzić tutaj.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%