"Nikt nie zna miasta lepiej od nas, nikt też lepiej od nas nie zna problemów, z którymi borykają się turyści i zagrożeń, z którymi spotykają się na co dzień" - zadeklarował Marcin Moszczyński, operator pilotażowego projektu City Helpers, podczas wtorkowej konferencji prasowej.
O tym, co warto zobaczyć w Krakowie, ale także o tym, czego nie robić, by nie narazić się jego mieszkańcom, kilkunastoosobowy zespół City Helpers będzie informował przyjeżdżających do stolicy Małopolski turystów. Przewodnicy ruszą w miasto już w lipcu.
Celem przedsięwzięcia jest m.in. pogodzenie interesów mieszkańców jednego z najbardziej obleganych polskich miast, którzy na co dzień żyją w nim i pracują, z interesami turystów, którzy przyjeżdżają do Krakowa, aby zwiedzać i bawić się, często do późnych godzin nocnych.
Każdy mieszkaniec stolicy Małopolski wie, że w przeszłości swego rodzaju konflikt interesów generował wiele napięć: mieszkańcy centrum skarżyli się na hałasujących turystów, krzyki i głośne imprezy do późnej nocy. Z kolei dla przybyłych wyjazd miał być okazją do zabawy i oderwania się od codzienności, więc chcieli w pełni wykorzystać pobyt.
Aby rozwiązać, lub chociażby załagodzić ten spór, miasto zdecydowało się na powołanie do życia zespołu przewodników-informatorów.
Jak wyjaśnił Moszczyński, grupa składa się z 12 osób, w większości przewodników miejskich, dotkniętych przez pandemię brakiem pracy. "Turystów informować będziemy o różnych zagrożeniach, z którymi mogą spotkać się w Krakowie, ale też uprzedzać ich o konsekwencjach (różnych zachowań), o których często nie wiedzą" - powiedział operator projektu.
Zespół będzie informował gości m.in. o tym, że w miejscach publicznych nie można spożywać alkoholu, a za hałasowanie można zostać ukaranym mandatem. City Helpers mówią po angielsku; będą mieli przy sobie ulotki, mapy i apteczki. Przez cały lipiec i sierpień, od czwartku do soboty w godz. 18-2, a w niedzielę w godz. 12-20, w parach "patrolować" będą centrum miasta i Kazimierz, czyli dwie najbardziej oblegane przez turystów lokalizacje.
City Helpers jest elementem zainicjowanej dwa lata temu akcji #RespectKrakow, a jego mottem jest pytanie: How can I help you? / Jak mogę Ci pomóc?
"Uczyniliśmy je sercem pilotażowego projektu, w którym chcemy, aby grupa młodych ludzi, przewodników, osób, które mają doświadczenie w kontakcie z turystą, była punktem kontaktu, informacji o tym, co w Krakowie można, a czego nie można" - podkreślił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Zespół bowiem, poza informowaniem o ciekawych miejscach i wydarzeniach, będzie też uczulał przybyłych na to, że mogą oni paść ofiarą różnych nadużyć, kradzieży, oszustw, czy też nieuczciwych praktyk niektórych osób lub firm.(PAP)
nak/
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz