Zamknij
REKLAMA

jaką choinkę wybrać na te święta?

13.23, 18.11.2021 . Aktualizacja: 13.26, 18.11.2021
Skomentuj
REKLAMA

Sztuczna czy żywa choinka? To coroczna debata, która wcale nie jest taka oczywista. Co roku pojawiają się coraz to nowsze argumenty przekonujące za jednym lub drugim rozwiązaniem. A może Ty też stoisz przed dylematem związanym z wyborem choinki? A jeżeli już zdecydujesz się na żywą choinkę, to nie wiesz, który rodzaj wybrać: jodłę, a może świerk? W poniższym artykule przedstawimy Ci wady i zalety związane z posiadaniem sztucznej i żywej choinki, dzięki czemu będziesz mógł zdecydować, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza. 

 

Sztuczka choinka - tak czy nie?

Sztuczne choinka w dzisiejszych czasach czasami wygląda nawet bardziej przekonująco od swojego żywego odpowiednika. Sztuczne choinki coraz częściej są produkowane z żyłek, a nie z folii. Jedną z zalet choinki sztucznej jest to, że bez większego problemu można znaleźć odpowiednik danego gatunku iglaka. Przy zakupie takiej choinki mamy pewność, że będzie ona symetryczna, odpowiednio wysoka, a także gęsta. Zazwyczaj im droższa jest sztuczna choinka, tym lepiej będzie ona wykonana. Jest to inwestycja na lata, dlatego warto wydać na nią nieco więcej pieniędzy. W przypadku sztucznej choinki nie będziesz musiał co chwila odkurzać spadających z niej igieł, a później martwić się utylizacją drewna. Z drugiej strony produkcja sztucznych choinek jest szkodliwa dla naszego środowiska, ponieważ wykorzystuje się do niej szkodliwych substancji, a po ich wyrzuceniu nie są poddawane procesowi recyklingu. Jednym z większych wad sztucznej choinki jest to, że nie wydaje przepięknego zapachu, który związany jest bezpośrednio ze świętami. 

A co z żywą choinką? 

Jak wspomnieliśmy powyżej, jedną z wad sztucznej choinki jest brak jej zapachu, natomiast ogromną zaletą żywej choinki jest właśnie jej zniewalający zapach. Zapach iglaków często wykorzystywany jest do aromaterapii, ponieważ pozwala nam się odstresować i pomóc wyluzować po ciężkim dniu. Co więcej, zapach choinki będzie działał na nas również prozdrowotnie, ponieważ będzie wspomagał udrażnianie górnych dróg oddechowych. A jakie są wady żywej choinki? Przede wszystkim, nie tak łatwo ją zdobyć i trzeba się trochę natrudzić, aby przywieźć ją do domu. Oczywiście należy pamiętać o regularnym podlewaniu drzewka oraz zmiataniu igieł, które z pewnością będą z czasem opadać coraz bardziej. Warto jednak pamiętać, że choinka jest wyjątkową ozdobą świąt, przy której wzrośnie nasz świąteczny nastrój, a także ogólne samopoczucie. 

Cięta choinka, jaką wybrać?

Żywą choinkę koniecznie trzeba kupić z legalnej plantacji lub od leśników. Wybierając choinkę ciętą, należy zwrócić uwagę na stan jej igieł, które powinny charakteryzować się intensywnie zielonym kolorem oraz sprężystością. Przeglądając choinki, warto również zwrócić swoją uwagę na pień - jeżeli są na nim ślady żywicy, oznacza to, że choinka dopiero niedawno została ścięta i jest gotowa do zabrania do domu, natomiast jeżeli choinka jest przy pieniu pociemniała, jest to znak, że już długo czeka na kupno. Pamiętaj, że transportując choinkę do domu nie możesz jej od razu wnieść do docelowego wnętrza - musisz ją stopniowo przyzwyczajać do ciepła. Warto również pamiętać, aby choinkę ustawić nieco dalej od grzejników. 

A może choinka w doniczce?

Jeżeli nie chcesz decydować się na rozwiązanie z żywą, aczkolwiek ciętą choinką, ciekawym rozwiązaniem będzie kupno choinki w doniczce. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że długo się utrzyma, a później, na wiosnę, będzie można ją zasadzić w ogrodzie. W przypadku takiej choinki należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z żywym drzewkiem. 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%