Zamknij
REKLAMA

Jak zrobić karmnik dla ptaków ?

13.12, 18.11.2021 . Aktualizacja: 13.18, 18.11.2021
Skomentuj
REKLAMA

Karmnik dla ptaków to świetnie rozwiązanie na sezon jesienno-zimowy, dzięki któremu wspomożesz ptaki, którym trudniej jest znaleźć w tym okresie pożywienie. Stołówkę dla ptaków możesz zawiesić na balkonie, albo na pobliskim drzewie. Pamiętaj, że najlepiej jest dokarmiać ptaki od późnej jesieni aż do wczesnej wiosny. Jeżeli decydujesz się na zamontowane karmnika, musisz pamiętać o jego systematycznym uzupełnianiu, ponieważ ptaki przyzwyczają się zdobywać w nim pożywienie, a jego brak może oznaczać dla nich nawet śmierć. 

Czy karmnik musi być duży?

Musisz obserwować jakie ptaki zamieszkują Twoją okolicę, aby wiedzieć jakiej wielkości karmnik zbudować. Jednakże pamiętaj, że lepiej jest postawić na mniejsze rozwiązania, dzięki którym będziesz miał pewność, że żadne okazałe ptaki nie przejmą karmnika, lecz będzie on miejscem pożywienia dla wróbelków i sikorek. Najczęściej wybieranym wymiarem podstawki karmnika jest 20 × 30 cm - karmniki często tworzone są z daszkiem oraz z podniesionymi bokami, dzięki którym pokarm nie będzie wysypywał się z podstawki. 

Karmnik z drewna - jak go wykonać?

Najprostszą opcją jest kupienie gotowe karmnika drewnianego, który w hipermarkecie zazwyczaj kosztuje od 50 do 100 zł. Karmnik dostaniesz również w każdy sklepie zoologicznym, jak również możesz go zamówić przez  internet. Jednakże jeżeli znajdziesz u siebie na podwórku kilka desek i poszukujesz zajęcia na popołudnie, możesz taki karmnik stworzyć samemu. Wystarczy, że ze sklejki wytniesz kwadrat o wspomnianych wcześniej wymiarach i dodatkowo przygotujesz listewki, które odpowiadają długościom boków podstawy. Wszystko możesz ze sobą poskręcać wkrętami, a następnie przykręcić dach, który również zbijesz z listw.

Czym karmić ptaki?

Na dno karmnika warto wsypać wszelakie ziarna, np. proso, drobne kasze czy słonecznik. Równie dobrym rozwiązaniem jest słonina, a także kule przetopionego smalcu, który wymieszasz z nasionami. W karmniku możesz również porozrzucać płatki owsiane czy orzechy. 

Gdzie ustawić karmnik dla ptaków?

Karmnik powinieneś umieścić w dość zacisznym i ustronnym miejscu w ogrodzie. Natomiast jeżeli mieszkasz w bloku, dobrym rozwiązaniem będzie balkon, jednakże pamiętaj, aby karmnik oddalić nieco od okna, ponieważ ptaki mogą się o niego często rozbijać. Pamiętaj, aby karmnik powiesić odpowiednio wysoko, a więc tak, aby nie miały do niego zwierzęta, w szczególności koty, które chętnie polują na ptaki. W spokojnym i oddalonym od szumu drogi miejscu ptaki będą czuć się bezpiecznie i na spokojnie będą mogły zjeść przygotowane dla nich pożywienie. 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%