Zamknij

DOPALACZE! BIEG DO ŚMIERCI

13:23, 13.01.2022 . Aktualizacja: 15:03, 13.01.2022
Skomentuj

Czy na pewno wiesz, czym jest dopalacz? Czy zdajesz sobie sprawę, jakie ma on działanie na układ nerwowy? Czy wiesz, czym ryzykujesz, zażywając środki psychoaktywne? Dopalacze to bieg do śmierci!

Dopalacze to grupa różnych substancji lub ich mieszanek o działaniu psychoaktywnym. Środki te mają na celu wywołać w organizmie efekt narkotyczny. Na każdego mogą zadziałać inaczej. Osoba przyjmująca dopalacze nie wie, jak zareaguje jej organizm i nie ma pewności, jaki jest ich skład oraz zawartość.

Te niepoddane żadnym badaniom środki mogą spowodować:

bezsenność;

nudności;

wymioty;

bóle głowy;

drgawki;

problemy z oddychaniem;

palpitacje serca;

a nawet ŚMIERĆ!

Dopalacze nie wpływają wyłącznie na organizm. Wywołują także:

halucynacje i urojenia;

agresję;

złe samopoczucie;

przeraźliwy lęk;

próby samobójcze, a w ich skutku: SMIERĆ!

Mają także wpływ na relacje międzyludzkie. Przyczyniają się do:

nienawiści w stosunku do innych ludzi;

wycofania z kontaktów;

izolacji;

nieszczerości i okłamywania;

utraty dotychczasowych celów życiowych i zainteresowań.

Dopalacze doprowadzają osobę zażywającą do skoncentrowania uwagi wyłącznie na ich zażywaniu. Dopalacze UZALEŻNIAJĄ!

Jak wyglądają dopalacze?

Opakowania tych nowych substancji psychoaktywnych, które są wyjątkowo niebezpieczne, mają zachęcać do ich zażycia i dlatego często są kolorowe. Przypominają wręcz opakowania słodyczy, które są przecież nieszkodliwe. Mogą występować w każdej postaci:

płynu;

granulatu;

proszku;

suszu;

tabletek.

Mogą też być sprzedawane jako imitacje produktów, takich jak: pochłaniacz wilgoci, granulat przyspieszający spalanie węgla w piecu, odświeżacz powietrza, czy nawóz do kwiatów. Sprzedawane są też jako „produkty kolekcjonerskie”, czyli adresowane do kolekcjonerów tabletek, którzy umieszczają je w klaserach i trzymają na półkach, obok kolekcji znaczków czy monet.Dopalacze pod każdym względem działają destrukcyjnie. Na osobę je przyjmującą – na jej zdrowie fizyczne i psychiczne, ale także na otaczających ją ludzi. Dlatego zawierciańscy policjanci w ramach kampanii „Dopalacze! Bieg do śmierci” podczas prelekcji skierowanych do młodzieży, przestrzegają przed zażywaniem nowych środków psychoaktywnych. Temat ten jest również poruszany w trakcie spotkań z rodzicami i opiekunami, którzy jako pierwsi powinni zauważyć zmiany w zachowaniu swoich podopiecznych.Zawierciańscy policjanci wskazują podmioty i instytucje, w których można uzyskać pomoc w przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych?

Telefony Zaufania:

Narkomania - 800 199 990 (czynny codziennie w godz. 16-21);

Uzależnienia behawioralne - 801 889 880 (czynny codziennie w godz. 17-22).

Antynarkotykowa poradnia internetowa

Aplikacja "Drug Stop" .

Policjanci podkreślając, jak ogromnym zagrożeniem są dopalacze, przypominają także o odpowiedzialności karnej, jaką mogą ponieść osoby posiadające takie środki lub ich udzielające.Przypominamy!

Udzielanie środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3.

Kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności grozi temu, kto udziela małoletniemu takich środków lub substancji. Nakłanianie małoletniego do użycia dopalaczy podlega tej samej karze.

Udzielenie, ułatwianie albo nakłanianie innej osoby do użycia takiego środka w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej jest zagrożone karą pozbawienia wolności do roku do 10 lat. Jeżeli sprawca działa tak wobec osoby małoletniej podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.

Posiadanie znacznej ilości nowych substancji psychoaktywnych zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

film DOPALACZE! BIEG DO ŚMIERCI

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%