Zamknij
REKLAMA

KOBIECA TWARZ POLICJI

14:54, 13.03.2019 | .
REKLAMA
Skomentuj

Co piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią Panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Coraz więcej kobiet zakłada policyjny mundur i ślubuje stać na straży prawa. Panie pełniące służbę w Policji nie mogą liczyć na przywileje. Tak samo jak mężczyźni muszą przejść testy sprawnościowe i rozpocząć służbę w Policji od służby patrolowej. Policjantka z radarem coraz mniej dziwi kierowców, ale służba Pań to nie tylko drogówka, czy patrolowanie ulic. Kobiety obecne są we wszystkich pionach: w prewencji, służbie kryminalnej i dochodzeniowej. Pracują także na stanowiskach dzielnicowych lub kierują jednostkami.

Wśród kadry kierowniczej w Policji znajduje się kilkaset Pań, a w całej formacji jest ich kilkanaście tysięcy. W historii Policji jak do tej pory były dwie Panie, które awansowały na stopień generalski. Pierwszą kobietą generał w polskiej Policji była nadinsp. Irena Doroszkiewicz, która pełniła służbę m.in. na stanowisku Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. Drugą Panią generał jest nadinsp. Helena Michalak – Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., która pełniła służbę na stanowisku Zastępcy Komendanta Głównego Policji.

Kobieca część polskiej Policji to nie tylko funkcjonariuszki w mundurach. To także kobiety zajmujące się logistyką wspomagającą pracę policjantów. Dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmujące się sprawami administracyjnymi, finansowymi, kadrowymi czy inwestycyjnymi. Choć nie widujemy ich na zewnątrz, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie komend i komisariatów nie byłoby możliwe.

Wiele kobiet poza służbą prowadzi dom dbając o męża i dzieci, a mimo to znajduje jeszcze czas i energię na rozwijanie swoich pasji. Po zdjęciu mundurów Panie zakładają kimona, stroje do biegania, pływania czy jazdy konnej. Wiele z nich wykonuje swoją pasję profesjonalnie i posiada na koncie niejeden medal. Nie sposób wymienić wszystkich zajęć jakim poświęcają się poza służbą, śpiewają w zespołach lub chórach, grają w piłkę nożną lub pasjonują się motoryzacją.

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom składamy najcieplejsze życzenia dalszego rozwoju zawodowego i możliwości realizowania swoich pasji, także poza Policją.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia kilku naszych koleżanek - policjantek z pasją.

(KGP)

KWP w Krakowie: Służba policjantek w czasach XX-lecia międzywojennego a współczesna służba kobiet na przykładzie oświęcimskiej komendy ?

 
SP Słupsk: Piękniejsza twarz Policji ?
 

KWP we Wrocławiu:
- Kobiety w dolnośląskiej Policji ?
- Orkiestra policyjna zagrała dla Pań ?

KWP w Lublinie:
- Nasze dziewczyny ?
- „Dzień kobiet z lubelską drogówką” ?

KWP w Rzeszowie: 
- O kobietach w mundurze, w dniu Ich Święta ?
- Policjantki - kobiety z wieloma pasjami ?

KWP w Radomiu: Dzień Kobiet z mazowiecką drogówką - kwiaty i podziękowania ?

KWP w Olsztynie: „Bezpieczny poślizg z okazji Dnia Kobiet” to prezent dla pań od piskich policjantów ?

[KPP Zawiercie]

(.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zawiercie365.pl | Prawa zastrzeżone