Zamknij
REKLAMA

Zakończona została przebudowa drogi od ul Leśnej do drogi krajowej nr 78

16:12, 21.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Zakończona została jedna z największych w ostatnich latach inwestycji drogowych Powiatu, na której realizację wsparcie pozyskaliśmy z Budżetu Państwa: Funduszu Dróg Samorządowych.

„Przebudowa drogi powiatowej nr 1726S i 1730S na odcinku od skrzyżowania ul. Leśnej z ul. Piłsudskiego (rondo) do drogi krajowej nr 78 w miejscowości Zawiercie – Kromołów” – bo o tej inwestycji mowa - to:

wymieniona nawierzchnia jezdni na odcinku ok. 4,5 km – w tym: od ronda aż do II zjazdu do huty wykonano nową konstrukcję drogi i dodatkowo ją wzmocniono, by droga wytrzymała znaczne obciążenie, jakim jest ruch ciężarowy;

na wszystkich 4 zatokach autobusowych zlokalizowanych w zakresie inwestycji wykonano nową nawierzchnię;

wzdłuż drogi wykonano nowe chodniki z kostki betonowej o długości ok. 2 km;

wykonano ponad 80 zjazdów do posesji;

w ciągu ul. Piłsudskiego na niebezpiecznych odcinkach o wzmożonym ruchu zastosowano bariery ochronne;

w rejonie skrzyżowanie ul. Łośnickiej z ul. Wyspiańskiego wykonano inteligentne przejście dla pieszych. Posiada ono pulsujące światła pionowe, które zwiększają widoczność pieszego. Jest on identyfikowany podczas zbliżania się do przejścia, a po zejściu pieszego z jezdni system wyłącza światło ostrzegawcze;

w celu zwiększenia bezpieczeństwa w rejonie skrzyżowania ul. Łośnickiej z ul. Stalowników wydzielono prawoskręt do II zjazdu na hutę. Zastosowany prawoskręt oraz powierzchnie wyłączone z ruchu - poprawią one bezpieczeństwo poprzez wyeliminowanie parkowania samochodów ciężarowych w ciągu pasa drogowego, co było bardzo uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak i kierowców.

Warto przypomnieć, że realizowanej przez Powiat inwestycji towarzyszyła prowadzona przez zawierciański RPWiK wymiana sieci wodociągowej na odcinku ok. 1600 m wraz z przyłączami. To przyczyniło się do znacznych opóźnień w pracach na inwestycji drogowej, niemniej jednak było działaniem potrzebnym, gdyż wymiana wodociągu po zrealizowaniu inwestycji powiatu doprowadziłaby do zniszczenia nowej drogi.

- Ruch na tej drodze jest bardzo duży, ponieważ jest to alternatywna do DK 78 droga wjazdu do Zawiercia dla mieszkańców większości gmin powiatu zawierciańskiego – mówi Gabriel Dors, Starosta Zawierciański. – Jako Zarząd Powiatu zgodziliśmy się też na to, aby jednocześnie wymieniona została przez Miasto sieć wodociągowa, dzięki czemu nowa droga nie będzie niszczona przez naprawy awarii wodociągu, a takie miały tu często miejsce.

Zadanie pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 1726S i 1730S na odcinku od skrzyżowania ul. Leśnej z ul. Piłsudskiego (rondo) do drogi krajowej nr 78 w miejscowości Zawiercie – Kromołów” dofinansowane zostało ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie , mln zł. Wartość całej inwestycji wyniosła ponad , mln zł. Wkład własny zapewnił Powiat Zawierciański i Miasto Zawiercie. Wykonawcą była Firma "BITUM" Sp. z o. o. z Lipia Śląskiego.

Wczoraj odbyło się oficjalne oddanie do użytku drogi.

W symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyli Posłowie na Sejm RP: Danuta Nowicka i Waldemar Andzel, a także Zarząd Powiatu Zawierciańskiego na czele ze Starostą Gabrielem Dorsem, Barbara Laskowska – Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego, Zastępczynie Prezydenta Zawiercia: Małgorzata Benc i Justyna Miszczyk, przedstawiciele Wykonawcy oraz pracownicy Centrum Usług Wspólnych, nadzorujący z ramienia Powiatu inwestycję.

Kierowcom życzymy, by po nowej drodze jeździło się wygodnie i bezpiecznie.

Za wszelkie utrudnienia towarzyszące realizacji tej inwestycji przepraszamy.

A o tym, jak przebiegały prace, niech przypomną zdjęcia z realizacji zadania.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%