Zamknij

Zimny pierwszy dzień lata w Zawierciu.

20:58, 21.06.2022 . Aktualizacja: 21:10, 21.06.2022
Skomentuj

Lato to prawdopodobnie ulubiona pora roku większości z nas. Dzieci zaczynają wakacje, a dorośli urlopy. Czas ten kojarzy nam się z wypoczynkiem, ładną pogodą i relaksem. 

W tym roku astronomiczne lato rozpoczęło się 21 czerwca dokładnie o godzinie 11:14. Był to najdłuższy dzień w roku, który trwał ponad 16 godzin. Podczas tegorocznego lata zaobserwujemy wiele interesujących zjawiska atmosferycznym m.in. "noc spadających gwiazd".

Pierwszy dzień lata w Zawierciu w tym roku jest wyjątkowo zimny. Prognozy jednak nie pozostawiają wątpliwości - nadciągają upały!

Jak sobie radzić w upalne dni?

PIJ DUŻO WODY!

Podczas upałów nasze zapotrzebowanie na wodę rośnie. Dlatego ważne jest, żeby pić więcej niż zwykle. Zaleca się przyjmowanie nawet do 3 litrów płynów dziennie, może być pod różnymi postaciami. Najlepsza oczywiście jest woda mineralizowana, czyli bogata w elektrolity dbające o właściwą gospodarkę wodną i funkcjonowanie organizmu. W czasie upałów tracimy nie tylko wodę, ale też sole mineralne, które również musimy uzupełniać. Należy jednak unikać tej z lodówki. Najlepiej pić chłodną wodę, najlepiej z miętą. Picie letnich napojów minimalizuje ryzyko szoku termicznego, a mięta schładza organizm od środka. Do napoju warto dodać szczyptę soli, która wiąże wodę w organizmie, a więc zapobiega odwodnieniu.

Warto też pić sok pomidorowy. Doskonale uzupełnia potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu. Należy unikać napojów z kofeiną oraz alkoholu, który może powodować obniżenie ciśnienia i w efekcie omdlenia.

DBAJ O LEKKĄ, PROSŁONECZNĄ DZIETĘ

W upalne dni jemy przede wszystkim mniej i lżej. Lekko strawna dieta nie obciąży organizmu zajętego radzeniem sobie z upałem. Unikamy dań ciężkich, smażonych, tłustych i mięsnych. Dbamy natomiast o to, żeby w potrawach znajdowało się dużo składników o wysokiej zawartości wody, takich jak warzywa oraz owoce. Z owoców najlepiej sprawdza się arbuz i truskawki, które poza wodą zawierają również cenne witaminy. Dobry jest również ogórek oraz sałata — składają się głównie z wody. 

UNIKAJ SŁOŃCA I ODPOWIEDNIO SIĘ UBIERAJ

W miarę możliwości w godzinach 11:00 – 15:00 pozostajemy w pomieszczeniu. Stosujemy kremy z filtrem, zakładamy jasne, lekkie, przewiewne ubranie, kapelusz lub czapkę na głowę. W gorące dni wolimy nosić na sobie jak najmniej, ale to błąd — odsłonięte ciało szybciej oddaje wodę, przez co prędzej się odwadniamy i zwiększamy ryzyko oparzeń słonecznych. Gdy na dworze panuje upał, znacznie lepiej sprawdzą się zabudowane, ale luźne, jasne ubrania z tkanin przepuszczających powietrze, takich jak len czy bawełna. Ważne są też okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem.

UWAŻAJ NA OSOBY STARSZE I DZIECI

Dzieci i osoby starsze szybciej się przegrzewają. Dlatego musimy zatroszczyć się o nich. Przypominać o piciu wody i chronieniu się w cieniu.

DBAJ O ZWIERZĘTA

Pies poci się przez łapy, a schładza się dysząc. Jeśli leży na podłodze i sapie, nie dzieje się nic złego. Kłopot pojawia się wtedy, kiedy jest apatyczny i pojawiają się problemy z oddychaniem. Objawem przegrzania i odwodnienia jest także zmiana konsystencji śliny na bardziej lepką. 

Aby schłodzić psa w upalny dzień, należy zapewnić mu stały dostęp do chłodnej wody, umożliwić leżenie w cieniu, a nawet przykryć go mokrym ręcznikiem.

ZAPEWNIJ SOBIE KOMFORT TERMICZNY W MIESZKANIU

W upalne dni okna najlepiej zasłonić, a nawet zamknąć, aby nie wpuszczać "żaru" do środka. Okna najlepiej otworzyć na noc, kiedy temperatura jest stosunkowo niska.

REAGUJ I WEZWIJ POMOC W SYTUACJI PRZEGRZANIA

Gdy zauważysz objawy przegrzania, niezwłocznie wezwij pogotowie lub lekarza. Osoba, która się przegrzała ma suchą, gorącą skórę, dostaje drgawek, majaczy i/lub traci przytomność. Działaj w oczekiwaniu na profesjonalną pomoc i osobę przytomną połóż w chłodnym pomieszczeniu, na plecach, z nogami lekko uniesionymi, zdejmij ubranie, ochładzaj jej ciało kompresami lub spryskaj wodą w temperaturze 25-30 stopni. Jeśli osoba traci przytomność należy położyć ją na boku, w pozycji bezpiecznej. Nigdy samodzielnie nie podawaj żadnych leków.

Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest nieco krótszy, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego (21 lub 22 grudnia).

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%