Tegoroczne obchody odbyły się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anny Pilarczyk i były okazją do oddania hołdu wszystkim ofiarom oraz przypomnienia o trudnej historii naszego regionu.
[FOTORELACJA]1069[/FOTORELACJA]
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:30 Mszą Świętą w intencji Ofiar Pacyfikacji, odprawioną w Kościele Parafialnym pw. Nawiedzenia NMP w Ryczowie.
Słowa modlitwy i refleksji przypomniały o tragicznych wydarzeniach sprzed 81 lat, kiedy to niemieckie oddziały dokonały brutalnej pacyfikacji wsi, pozostawiając niezatarte ślady w pamięci kolejnych pokoleń.
Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia udali się w uroczystym przemarszu pod Pomnik-Mogiłę Poległych, gdzie w symboliczny sposób oddano hołd wszystkim ofiarom poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
[WIDEO]872[/WIDEO]
W obchodach rocznicowych udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz społeczności lokalnej, w tym:
Poseł na Sejm RP Katarzyna Stachowicz,
Wicestarosta Zawierciańska Maria Milejska,
Radny Powiatu Zawierciańskiego Jerzy Janoska,
Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anna Pilarczyk,
Zastępca Burmistrza Grzegorz Dąbrowski,
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Fabiańczyk,
Radni Rady Miejskiej: Justyna Żak, Beata Jakacz, Aleksander Stasiak, Stanisław Smętek, Dariusz Słodek,
Asystentka społeczna Posła na Sejm RP Kamila Wnuka i radna RM Martyna Brożek,
Doradca Wicewojewody Michała Kopańskiego Łukasz Krawiec,
Proboszcz Parafii pw. Nawiedzenia NMP w Ryczowie ks. Andrzej Ciesielski,
Sołtysi, dyrektorzy gminnych instytucji i jednostek,
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich "Koniczynki",
Druhowie OSP Ryczów i OSP Ryczów Kolonia,
Przedstawiciele organizacji społecznych,
Rodziny ofiar Pacyfikacji Ryczowa oraz mieszkańcy gminy.
Zwieńczeniem obchodów była uroczysta akademia, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Ryczowie. Młodzież szkolna przygotowała wzruszający program artystyczny zatytułowany „Zagubieni w wichrach historii”, który w symboliczny sposób przypomniał tragiczne losy ofiar pacyfikacji oraz losy mieszkańców Ryczowa w czasie wojny.
Dodatkowym, niezwykle poruszającym momentem był mini recital Andrzeja Kaima, instruktora śpiewu z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu, który swoim występem wprowadził zgromadzonych w atmosferę zadumy i refleksji.
Podczas wydarzenia Burmistrz Anna Pilarczyk wspomniała również o zmarłym niedawno Leszku Janusie – byłym sołtysie, społecznym działaczu i propagatorze lokalnej historii, który przez lata pielęgnował pamięć o Pacyfikacji Ryczowa i przekazywał ją kolejnym pokoleniom.
Muzyczną oprawę uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta OSP Ryczów, która dodała powagi i uroczystego charakteru całemu wydarzeniu.
Podczas obchodów obecne były również poczty sztandarowe OSP Ryczów oraz OSP Ryczów Kolonia, które podkreśliły rangę wydarzenia i oddały należny szacunek bohaterom tamtych dni.
Dzisiejsze obchody były nie tylko hołdem dla ofiar Pacyfikacji Ryczowa, ale także ważną lekcją historii dla młodszych pokoleń.
Pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 81 lat jest naszym obowiązkiem, a coroczne uroczystości to dowód na to, że historia nie zostanie zapomniana.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach i wspólnie oddali cześć tym, którzy stracili życie w czasie wojny.
Niech pamięć o ich bohaterstwie pozostanie żywa w naszych sercach.
[WIDEO]872[/WIDEO]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz