Tegoroczne obchody, zorganizowane z wielką starannością i szacunkiem, miały szczególny, podniosły charakter.
[FOTORELACJA]1176[/FOTORELACJA]
Uroczystość rozpoczęła się widowiskowym akcentem: konny wjazd Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego wzbudził ogromne poruszenie i podziw wśród uczestników.
Kawalerzyści w historycznych mundurach przypomnieli o etosie służby i poświęcenia polskich żołnierzy – zarówno tych z przeszłości, jak i współczesnych kontynuatorów tradycji wojskowej.
Podczas uroczystości wygłoszono rys historyczny przypominający tragiczne wydarzenia z 1940 roku, kiedy to w wyniku decyzji sowieckich władz zamordowano ponad 20 tysięcy polskich obywateli – oficerów, policjantów, urzędników i duchownych.
Przypomniano także lokalny wymiar tragedii – podczas Apelu Poległych odczytano Zawierciańską Listę Katyńską, na której znaleźli się mieszkańcy regionu, którzy zginęli w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni.
W intencji Ofiar odmówiono wspólną modlitwę, a szczególnym momentem był występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawierciu, którzy zaprezentowali poruszające wiersze i pieśni patriotyczne. Ich zaangażowanie przypomniało o znaczeniu przekazywania prawdy historycznej młodemu pokoleniu.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było składanie wiązanek pod Dębami Katyńskimi.
Delegacje miejskich władz, instytucji, szkół, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd tym, którzy zostali bestialsko zamordowani przez sowiecki reżim.
Obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej pokazały, że Zawiercie pamięta – nie tylko o ofiarach, ale także o wartościach, które ci ludzie reprezentowali: miłości do Ojczyzny, wierności, honorze i gotowości do najwyższej ofiary.
Organizatorzy – Miasto Zawiercie, MOK Zawiercie, Biblioteka Miejska, SP1 Zawiercie – zadbali o godny przebieg uroczystości, a zaangażowanie mieszkańców pokazuje, że pamięć o Katyniu nie gaśnie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz