Dziś nie ma już miejsca na świecie, którego nie dotknęłyby konsekwencje gwałtownych zmian klimatycznych, dlatego działania na rzecz ich ograniczenia nabierają nowego znaczenia.
Przedsięwzięcie Kryzys klimatyczny – oblicza dofinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, skupione wokół tematyki zmian klimatycznych, realizuje Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach.
Inicjatywa skupia się na edukacji, promowaniu zrównoważonego rozwoju oraz mobilizacji społeczności lokalnych i instytucji do podejmowania racjonalnych działań.
W jej ramach łazowska biblioteka w miesiącach październik – grudzień zaplanowała 7 wydarzeń, w których wraz z zaproszonymi gośćmi – specjalistami, moderatorami i ekspertami zaangażuje do pozytywnych zmian dla klimatu.
Czym jest kryzys klimatyczny? Co jest jego przyczyną? Jakie są jego skutki? Czy możemy zatrzymać postępujące zmiany klimatu? Podczas spotkań warsztatowych i szkoleniowych zostanie podjęta próba analizy zmian klimatycznych jako zjawiska naturalnego i społecznego.
Cykl spotkań rozpoczęła Mozaika klimatyczna – dwa warsztaty dla 8-osobowych grup oparte na narzędziu Climate Collage, służącym zrozumieniu zmian klimatycznych.
- Dobry klimat z Tomaszem Zubilewiczem – dziennikarzem, meteorologiem, prezenterem telewizyjnym i radiowym: 22 października, godz. 17:00 (Miejski Ośrodek Kultury w Łazach, ul. Kościuszki 5)
- Lęk i depresja w dobie kryzysu klimatycznego z Anną Guzy – wykładowczynią Uniwersytetu Śląskiego, specjalistką z zakresu językoznawstwa i psychologii: 24 października, godz. 8:00 (budynek KTS w Łazach, ul. Spółdzielcza 2)
- Górskie klimaty z Adamem Bieleckim – polskim taternikiem, alpinistą i himalaistą, zdobywcą wielu górskich szczytów: 25 października, godz. 17:00 (Miejski Ośrodek Kultury w Łazach, ul. Kościuszki 5)
- Klimat w Sieci z Dawidem Myśliwcem – doktorem chemii, youtuberem: 14 listopada, godz. 17:00 (budynek KTS w Łazach, ul. Spółdzielcza 2).
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach prowadzi zapisy na poszczególne spotkania.
Realizacja zadania „Kryzys klimatyczny – oblicza” to zasadniczy krok w kierunku budowania bardziej zrównoważonej, bezpiecznej i lepszej przyszłości. W obliczu rosnącego zagrożenia klimatycznego, któremu nie sposób już zaprzeczać – niezbędna jest współpraca na wielu poziomach. Działając wspólnie możemy wiele osiągnąć, ograniczając negatywne skutki zmian klimatycznych, by chronić naszą planetę dla nas samych i przyszłych pokoleń.
Z fotografem National Geographic Marcinem Dobasem zaobserwujemy w jaki sposób ludzie, zwierzęta i rośliny doświadczają zmian klimatycznych w różnych zakątkach świata.
Tomasz Zubililewicz przybliży między innymi zagadnienia związane z klimatem, globalnym ociepleniem i ochroną środowiska.
Doktor Anna Guzy przeanalizuje wpływ klimatu na zdrowie psychiczne i dobrostan psychologiczny w kontekście zmian klimatu i degradacji środowiska.
Adam Bielecki, dzieląc się własnymi doświadczeniami podczas wykładu Doświadczanie Annapurny, czyli himalaizm w wydaniu sportowym, poruszy tematykę klimatów wysokogórskich. Dawi Myśliwiec zajmie uczestników rozpowszechnianiem specjalistycznej wiedzy i walką z fake newsami w przestrzeni Internetu.
Cały cykl działań zamknie szkolenie dla pracowników Biblioteki w Łazach Nowe technologie w bibliotekach w dobie kryzysu klimatycznego, które będzie dotyczyć wykorzystania nowoczesnych technologii w walce z kryzysem klimatycznym.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz