Zamknij

Piękny Jubileusz 70-lecia Koła Gospodyń Wiejskich WITOWIANKI

21:10, 03.08.2022 Maria Ratajczak Aktualizacja: 23:35, 04.08.2022
Skomentuj

30 lipca 2022r. w Witowie miał miejsce niezwykły jubileusz. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich Witowianki obchodziło swoje siedemdziesięciolecie. 

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą. a po niej miało miejsce oficjalne powitanie, wspólne spotkanie z morzem gratulacji i podziękowań od zaproszonych gości. 

Gospodyniom w tym dniu towarzyszyli m.in.

- Wójt Gminy Irządze Jan Molenda

- Poseł na Sejm Danuta Nowicka,

- Radny Powiatu Zawierciańskiego Jarosław Kleszczewski,

- Dyrektor Izby Rolniczej Barbara Laskowska, 

- Przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich Urszula Rusek,

- Przewodnicząca Rady Powiatowej Izby Rolniczej Dorota Dudziuk,

- Seniorki KGW w Witowie,

- Delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Zawierciańskiego, 

- Strażacy z OSP Witów,

- Strażacy z OSP Lelów,

- wielu innych znakomitych gości.

Nie zabrakło też pięknego występu Jubilatek.

[WIDEO]149[/WIDEO]

Następnie goście i sympatycy KGW Witowianki przeszli do remizy, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów. Nie zabrakło, jak na Koło Gospodyń Wiejskich przystało, pysznego jedzenia oraz urodzinowego tortu. Odśpiewano STO LAT.

Historia Koła Gospodyń w Witowie - Jubileusz 70 lat. 

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. nastąpił intensywny rozwój Kół Gospodyń Wiejskich. Tworzyły się struktury organizacyjne, poszerzano działalność obejmującą przygotowanie kobiet do prowadzenia gospodarstwa domowego i pracy w zagrodzie oraz działalności na rzecz środowiska wiejskiego.

KGW w Witowie powstało około roku 1952 r. Przewodniczącą wówczas była P. Zatońska Maria. Później Pani Kazimiera Gołkowska, od roku 1986 do 2004 roku.

Od roku 2004 do roku 2017 przewodnictwo koła przejęła P. Ewa Kozłowska.

W kobietach zawsze była siła, stabilność, jedność i odwaga. Kobiety stały się prekursorkami rozwoju rolnictwa.

To dzięki nim wprowadzono do uprawy nowe rośliny, organizowano kursy ogrodnicze i hodowli nowych odmian zwierząt.

Uczestniczyły w kursach szycia, haftowania, gotowania, pieczenia i nowych sposobów żywienia.

Uczyły się wychowywania dzieci i udzielania pierwszej pomocy. Zakładały wypożyczalnie sprzętu gospodarstwa domowego i rolniczego.

W czasie aktywności koła duży nacisk położyły panie na zachowanie oryginalnej tradycji wsi i sztuki ludowej.

Ta forma działalności stała się dominująca, ale nie zaprzestały też innych działań.

Organizowały pomoc dla rodzin potrzebujących, urządzały zabawy dochodowe na cele społeczne, pamiętając również o tym, że ani oświata nie przyjmuje się w nędzy ani dobrobyt nie może zakwitnąć w ciemności. KGW angażowało się również w poprawę warunków życia, podnoszenia oświaty.

Rozumiano, że człowiek nie tylko musi jeść, pić i pracować, ale powinien szerzyć kulturę, czynnie w niej uczestniczyć, organizować rozrywkę, utrzymywać czystość w domu i zagrodzie.

Duży nacisk był położony na szkolenia kobiet wiejskich, a później na organizowanie współzawodnictwa w podnoszeniu produkcji rolnej w ramach państwowego planu gospodarczego.

KGW w Witowie było sekcją Kółka Rolniczego w Witowie. W roku 1987 zostało reaktywowane poprzez rejestrację statutu kółka w Sądzie Wojewódzkim w Częstochowie, a także uchwalenia Regulaminu KGW oraz wyboru na Przewodniczącą Koła Pani Kazimiery Gołkowskiej z Witowa.

Z inicjatywy Gminnej Rady Kobiet, na której czele ówcześnie wybraną była Pani Małgorzata Koper, obecnie Wójcik z Witowa, organizowany był konkurs wojewódzki „Piękna i bezpieczna zagroda”, w którym Witów nie zajął żadnego miejsca, ale przyczyniło się to coraz piękniejszego i schludniejszego wyglądu obejść oraz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie.

KGW w Witowie zakupiło maglownicę, którą obsługiwała Pani Maria Krzysztofik i pobierała od nie-członkiń opłaty.

Dalsza działalność Koła poszerzyła się z chwilą nawiązania współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz oddelegowaniem do pracy na teren Gminy Irządze Pani Agnieszki Pasierbinskiej i Pani Magdaleny Dziura. Owocem tych kontaktów były liczne szkolenia, prowadzone przez specjalistów, którzy swoją wiedzą służyli i dalej służą chętnie.

Prowadzone były poletka doświadczalne. Wysiewane były również kwiaty na suche kompozycje. Pani Agnieszka organizowała kursy pieczenia, gotowania. Urządzała wraz z Przewodniczącą Panią Kazimierą wyjazdy do wzorowo prowadzonych gospodarstw rolnych, ogródków kwiatowych.

Panie z Koła chętnie spotykają się w święto Dnia Kobiet czy Dnia Matki. Takie uroczystości były zawsze okazją do wspomnień oraz złożenia serdecznych życzeń i gratulacji, tworząc przy tym jedną, tak liczną wiejską rodzinę.

Reaktywowanie Gminy Irządze w 1982 r., a w 1986 r. nadanie sztandaru i odznaczenie Gminy było też wpisane w historię KGW w Witowie.

Panie były mocno zaangażowane w przygotowania, głównie kulinarne, na przyjęcie zaproszonych gości.

Panie z KGW w Witowie brały udział w przeglądzie zespołów folklorystycznych w latach 90 -tych w Podzamczu i w Szczekocinach.

W 2012 roku na przeglądzie kapel i śpiewaków ludowych w Szczekocinach koło otrzymało puchar Wiceprezesa Śląskiej Izby Rolniczej.

W tamtych czasach nie można było liczyć na żadne pieniądze grantowe czy dotacje, toteż jedyne pieniądze koło miało z udostępniania maglownicy oraz organizowanych zabaw ludowych. Przez długi okres czasu rozprowadzane były pisklęta i pasza dla nich.

Pierwszy jubileusz koła odbył się 26 lipca 1987 r. dzięki zaangażowaniu wszystkich kobiet z koła oraz przy współpracy Pani Naczelnik Gminy Jadwigi Skorupy, a także Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Częstochowie i redakcji czasopisma "Gospodyni", który był inicjatorem organizowania jubileuszy przy pomocy pracowników GZK i OR zatrudnionych na poszczególnych gminach. Tą osobą była Pani Dorota Koźbiał, która jest z nami i kolejny jubileusz dla nas poprowadzi, a także prezesi społeczni GZKiOR w Irządzach, Pan Eugeniusz Nowiński z Wygiełzowa i Pan Tadeusz Wanicki z Witowa.

Pierwszy jubileusz pozostał na długo w pamięci jak również został utrwalony na kilku zdjęciach.

Kilka kobiet zostało wówczas wyróżnionych i odznaczonych medalem „Orderem Serca Matkom Wsi” jako symbol uznania za matczyny trud włożony w wychowanie młodego pokolenia Polaków-patriotów, za kształtowanie w rodzinnym domu i środowisku humanistycznych postaw moralnych, za niestrudzoną pracę w przeobrażeniu życia wsi i rodziny wiejskiej w nowoczesną, postępową, zamożną, korzystającą ze zdobyczy współczesnej cywilizacji, za autentyczne zaangażowanie w upowszechnianie cnót obywatelskich, za aktywność społeczno-zawodową w środowisku wiejskim i umiłowanie ojczyzny.

Wśród odznaczonych były Panie:

1. Maria Zatońska - Przewodnicząca Koła

2. Pani Kazimiera Gołkowska

3. Pani Cecylia Śnitko

4. Pani Maria Wójcik

5. Pani Elżbieta Kur

Koło Gospodyń w Witowie jako jedyne otrzymało zbiorową odznakę „Za zasługi dla Kółek Rolniczych”.

Siedziba naszego koła mieści się w remizie OSP Witów, gdzie obecnie mamy wygospodarowane pomieszczenie, a w nim liczne sprzęty AGD, które przez lata gromadziłyśmy aby dzisiaj można było się pokazać z jak najlepszej strony i cały czas za pozyskane dotacje z ARI MR doposażamy.

Kilkukrotnie urządzane były zabawy, sylwestra, a także drobne uroczystości takie jak 18-tka czy Dzień Kobiet.

Dzisiaj Koło skupia Panie w różnym wieku, czynne zawodowo i emerytki, a także członkiniami Koła są młode dziewczyny, ale bez względu na wszystko są młode duchem, aktywne i twórcze.

Obecnie Przewodniczącą Koła jest Pani Elżbieta Kur, Zastępcą P. Cecylia Śnitko, Sekretarzem P. Małgorzata Zatońska a Skarbnikiem P. Agata Idziak. Panie chętnie biorą udział w organizowanych spotkaniach, wykazując tym samym zadowolenie ze swego udziału w życiu społeczności wiejskiej.

Pielęgnują zwyczaje i obyczaje, wiją wieńce dożynkowe ze śpiewem na ustach, które są dowodem głębokiej wiary i wielkiego dziedzictwa przekazywanego młodszemu pokoleniu.

Wśród członkiń KGW są Panie Kazimiera Witowska, która przekazała tradycje swojej córce Elżbiecie Wieczorek a Ela swojej córce Ninie Wieczorek, obecne członkinie KGW Witów. Jest Pani Cecylia Śnitko, która przekazuje tradycje swojej synowej Lidii a mama Maria Krzysztofik była bardzo mocno zaangażowana w działalność koła i pamięcią jesteśmy z nią, a także Pani Dorota Kozłowska która również zmotywowała swoje córki Karolinę i Ewelinę, Pani Anna Kowalska przekazała swojej córce Agacie Idziak, Pani Małgorzata Zatońska swojej córce Zuzi Zatońskiej.

Członkinie Koła prowadzą aktywną działalność na rzecz mieszkańców Witowa, ale również reprezentują wioskę na tle Gminy i Powiatu, a także uczestniczą w życiu parafii. Biorą udział w konkursach na szczeblu Powiatu.

Zdobyły wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsza wieś w powiecie zawierciańskim” w 2021 r. i w wielu innych, których można by było wyliczać.

Historię otrzymaliśmy od Pani Przewodniczącej Elżbiety Kur.  

Obecnie w KGW jest 17 cudownych kobiet. 

Stanowią dobrowolną, samorządną i niezależną społeczno-zawodową organizacją kobiecą działająca w Gminie Irządze w miejscowości Witów.  

Jubileuszowi 70-lecia KGW Witowianek towarzyszyło mnóstwo życzeń, wzruszeń i wspomnień. To był wyjątkowy dzień, wypełniony emocjami, uśmiechem i wspaniale spędzonym czasem.

Przyłączamy się do życzeń i gratulujemy!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%