Zamknij

Zawierciańskie Obchody Godziny "W"

21:17, 01.08.2022 Maria Ratajczak Aktualizacja: 22:44, 02.08.2022
Skomentuj

1 sierpnia 2022r., tradycyjnie pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, na Placu Teodora Stosika, odbyły się Zawierciańskie Obchody Godziny "W".

W uroczystości wzięli udział m.in.:

- przedstawiciele samorządu Powiatu Zawierciańskiego: Wicestarosta Paweł Sokół, Członek Zarządu Powiatu Barbara Kozioł oraz Radna Powiatu Dorota Pytlik,

- Poseł na Sejm RP Danuta Nowicka,

- delegacje mieszkańców,

- członkowie Stowarzyszenia Zawierciańska Inicjatywa Narodowa.

Krzysztof Pałęga z SZIN przedstawił sylwetkę Zawiercianina, uczestniczącego w Powstaniu Warszawskim: Tadeusza Więckowskiego, pseud. Chrząszcz, Czumak. 

Oto treść przemówienia:

Tadeusz Więckowski, pseud. Chrząszcz, Czumak – polski pilot i spadochroniarz.

Urodził się 9 czerwca 1916 r. w Zawierciu, jako syn Stefana i Natalii z domu Nowak. Jego ojciec był kolejarzem. Ukończył Państwową Szkołę Budownictwa w Poznaniu. W 1934 r. ukończył Przysposobienie Wojskowe Lotnicze w Aeroklubie Poznańskim, a w 1938 r. uzyskał licencję pilota.

W czasie II wojny światowej walczył jako ochotnik w 27 pułku piechoty. Od marca 1940 r. był oficerem Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, brał udział w walkach z okupantem, a po powstaniu oddziałów lotniczych AK został referentem lotniczym Obwodu Częstochowskiego AK. Z chwilą powołania Armii Krajowej został dowódcą pierwszego oddziału lotniczego. Formacja ta miała za zadanie przygotowanie się do przejęcia lotniska Luftwaffe w Częstochowie. W kwietniu 1944 był zmuszony uciekać z Częstochowy, trafił do oddziałów leśnych, a zaraz potem przeniósł się do Warszawy. Walczył w powstaniu warszawskim w stopniu porucznika, przyjmował zrzuty zasobników z bronią i amunicją, był też adiutantem dowódcy lotnictwa Komendy Głównej AK. Po upadku powstania znalazł się w obozie jenieckim.

Do Polski wrócił w 1946 r. W tym samym roku został założycielem Aeroklubu Częstochowskiego, w którym pracował na stanowiskach mechanika, kierownika lotniska Kucelin, instruktora lotniczego i szefa wyszkolenia. Przez krótki okres był także jego prezesem. W 1949 r. utracił uprawnienia pilota w ramach represji za przynależność do AK. W 1955 r. na polecenie ministra zdrowia organizował lotnictwo sanitarne i został dyrektorem Centralnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego (poprzednika Lotniczego Pogotowia Ratunkowego). Dyrektorem CZLS pozostawał do 1968 r., jednocześnie przez kilka pierwszych lat pilotował samoloty i śmigłowce sanitarne. W latach 1956–1957 był także prezesem Aeroklubu Warszawskiego.

Zmarł 6 marca 1969 r. w Buffalo, dokąd rok wcześniej wyjechał na leczenie choroby nowotworowej, i tam został pochowany. Na cmentarzu Kule w Częstochowie znajduje się symboliczny nagrobek.

Żonaty z lekarką Wandą Reimschüssel, para miała dwoje dzieci (syna Jana, córkę Annę), jego wnukiem jest Piotr Szmidt, znany raper Ten Typ Mes.

17 października 2015 r. przy wejściu do siedziby Aeroklubu Częstochowskiego przy ul. POW 4 w Częstochowie odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową, a we wrześniu 2016 jego imieniem nazwano ulicę w częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecie

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu symbolicznych zniczy uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

O godz. 17.00 usłyszeliśmy syreny. Był to wojewódzki trening sprawności, upamiętniający obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

(Maria Ratajczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%