Zamknij
REKLAMA
21:21, 05.11.2020

Galeria Stara Łaźnia zaprasza serdecznie na wyjątkową wystawę. Niewiele obiektów w Polsce ma bowiem możliwość pokazania tego typu prac, a tym bardziej - zaprezentowania kolekcji z własnych zasobów.

W tym roku Miasto Zawiercie wykupiło część kolekcji z wzorcowni HSG Zawiercie i można było podziwiać je już od września. Przez najbliższe dwa miesiące, w sali głównej, będzie można zobaczyć wybrane dzieła trzech zawierciańskich projektantów - Józefa Podlaska, Marii Słaboń oraz Zofii Szmyd-Ścisłowicz. Znajdziemy tam głównie szkła kryształowe, bogato szlifowane i rżnięte. Nie są to jednak tradycyjne wzory znane wszystkim ze szkieł z „babcinych” witrynek. Przepiękne, nowoczesne wzory, oszczędne w formie i wyrazie zachwycają precyzją wykonania. Niespotykane formy wazonów, karafek, kielichów czy bombonierek zapewne spodobają się niejednemu koneserowi szkła. 

- Wystawa została przygotowana we współpracy z Pałacem Schoena Muzeum w Sosnowcu - mówi Karolina Kindler-Skowronek z Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu. - Dzięki wsparciu merytorycznemu Dyrektora Pawła Duszy oraz Kustosz Ewy Chmielewskiej, udało nam się odszyfrować i skatalogować wiele z naszych eksponatów. Ta współpraca nie kończy się tylko na tym. Już 3 grudnia Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu otwiera swoją ekspozycję, która również będzie opowiadała o tych samych projektantach oraz o zawierciańskiej hucie. Obie wystawy zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego oraz Prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego - podsumowuje Karolina Kindler-Skowronek.

Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu jest otwarta od poniedziałku do soboty, od godziny 12 do 17. Ze względu na sytuację sanitarno-epidemiologiczną, w obiekcie w tym samym czasie może przebywać maksymalnie 2 zwiedzających. Prosimy o zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcję rąk.

Zdjęcia: Paula Sobota

 

[UM Zawiercie]

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz