Zamknij
REKLAMA

Już 5 tys. osób odwiedziło wystawę "Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza" w Poznani

15:15, 09.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Vilhelm Hammershoi (1864-1916) malował nastrojowe krajobrazy, charakterystyczne wnętrza, realistyczne portrety, miejskie pejzaże.

Już 5 tys. osób odwiedziło wystawę "Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza", którą od listopada prezentuje Muzeum Narodowym w Poznaniu (MNP). To pierwsza w Polsce i w Europie Środkowej monograficzna wystawa dzieł duńskiego artysty.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka MNP Aleksandra Sobocińska, ekspozycja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. "Co ciekawe, wiele emocji wzbudza również wystawa w świcie wirtualnym. Ze spaceru wirtualnego korzystają zarówno ci, którzy z różnych względów nie mogą przyjść do muzeum, jak i ci, którzy wystawę chcą sobie przypomnieć. Bardzo docenionym narzędziem jest specjalnie przygotowana aplikacja na urządzenia mobilne, będąca audioprzewodnikiem po wystawie. Warto ją ściągnąć przed przyjściem do muzeum" - powiedziała.

Prezentowana w Poznaniu wystawa prezentuje znane obrazy duńskiego mistrza, jak również rzadko eksponowane rysunki, akwarele i fotografie. Są wśród nich dzieła ze wszystkich okresów twórczej aktywności - od lat studiów na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, po ostatnie lata życia. Na ekspozycji zgromadzono ok. 50 obiektów: obrazy olejne, rysunki, akwarele, fotografie, ukazujące zarówno kluczowe motywy twórczości duńskiego artysty: charakterystyczne wnętrza, puste lub z postacią kobiety, krajobrazy, miejskie pejzaże, portrety oraz akty.

Wystawa powstała we współpracy ze Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, skąd wypożyczone zostały jedne z najważniejszych i najsłynniejszych dzieł duńskiego mistrza. Prace pochodzą także z innych muzeów i instytucji sztuki, m.in. z Hirschsprung Collection w Kopenhadze, Musée d'Orsay w Paryżu, Nasjonalmuseet w Oslo czy Alte Nationalgalerie w Berlinie.

Kolekcję dzieł Hammershoia można oglądać w stolicy Wielkopolski do 23 stycznia. Jak zapewniła Sobocińska, ostatnie tygodnie wystawy będą nasycone ciekawymi spotkaniami towarzyszącym. W niedzielę zaplanowano wykład Michała Błaszczyńskiego z Muzeum Sztuk Użytkowych "Meble - bez nich nie ma wnętrz" z pokazem mebli z obrazów Hammershoia.

Zaplanowano też spacery po wystawie; 23 stycznia finisażowe oprowadzanie poprowadzi kuratorka wystawy Martyna Łukasiewicz.

Aleksandra Sobocińska poinformowała, że katalog wystawy sprzedał się "jak ciepłe bułki"; muzeum zdecydowało o jego dodruku. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ amac/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%