Zamknij

Wystawa Skamieniałości Jurajskich i Minerałów w Żarkach-Leśniowie

10:02, 17.12.2021 Aktualizacja: 10:11, 17.12.2021
Skomentuj

W Żarkach na Jurajskim Szlaku Orlich Gniazd od 2016 roku działa całoroczna Wystawa Skamieniałości Jurajskich i Minerałów Piwnice Klasztorne. Znajduje się na terenie Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Żarkach-Leśniowie.

Kolekcja liczy ponad 1500 okazów skamieniałości z terenu Gminy Żarki i Jury Krakowsko-Częstochowskiej (w tym m.in. amonity o średnicy do 50 cm, belemnity, gąbki do 30 cm, kraby, skamieniałe fragmenty drzew, jeżowce i inne). Zbiory pochodzą w większości z kolekcji przewodnika po wystawie. Rafał Kaucz oprócz kolekcjonowania kamieni zajmuje się również organizacją wycieczek terenowych w poszukiwaniu skamieniałości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

www.amonity.com 

O MUZEUM

W naszym Muzeum Historii Naturalnej na wystawie pt. „Skarby Jury” prezentowane jest ponad 1500 sztuk różnego rodzaju obiektów, które zostały znalezione w Żarkach i w pobliskich okolicach.

Ekspozycja znajduje się w piwnicach Sali Maryjnej usytuowanej za budynkiem Centrum Pomocy Rodzinie, na placu przyklasztornym w Leśniowie. Wyjątkowy klimat zachowany w piwnicy dodaje specyficznego uroku wystawie.

Na ekspozycji można zobaczyć skamieniałości z jury górnej- oksford: amonity różnej wielkości od 0,5 do 36 cm z rodzajów Pherisphinctes (Rodzina Pherisphinetidae) Cardioceras, Lissoceratoidoes, Taramelliceras, Euaspidoceras, Creniceras, Parawedikindia, Ochetoceras; odciski amonitów w skałach; ramienionogi Rhynchonella, Terebratullida; krzemień jurajski wraz z krystalizacją; kalcyt w różnych formach geometrycznych; gąbki jurajskie; belemnity; łodziki oraz skamieniałości z jury środkowej -kelowej, baton: amonity z rodzaju Hecticoceras, Macrocephalites, Zugokosmoceras jason, Choffatia; łodziki; małże; ramienionogi różnych rodzajów; sferosyderyty z kalcytem i pirytem oraz skamieniałe drewno. Dodatkowo prezentowane są minerały z innych okolic kraju i z zagranicy.

Muzeum dostępna jest dla zwiedzających przez cały rok. Adresowana została zarówno dla indywidualnych zwiedzających jak i turystów grupowych.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej wystawy specjalnie, ale także przy okazji pobytu w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin lub korzystania z atrakcji turystycznych Żarek i okolic – Manufaktury Słodyczy, Przystanii Leśniów, Muzeum Dawnych Rzemiosł, pracowni etnodizajnu Etnojura .

Bilety

Cegiełka (Bilet) osoba dorosła – 4 zł

Cegiełka (Bilet) dzieci, młodzież, emeryci i renciści, niepełnosprawni – 3 zł

Cegiełka (Bilet rodzinny) max.4 osoby ( w tym max 2 osoby dorosłe ) – 10 zł

Cegiełka (Bilet grupowy) od 10 osób – 3 zł od osoby

Dzieci do lat 5 wstęp gratis

Okres Letni

od 1 kwietnia do 31 pazdziernika

od środy do niedzieli godz 10:00 do 18:00

Okres Zimowy

od 2 listopada do 30 marca

od piątku do niedzieli godz. 10:00 do 17:00

W przypadku, gdy piwnica jest nieczynna, istnieje możliwość zwiedzania po uzgodnieniu telefonicznym

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%