Zamknij

Tydzień Niemiecki na przełomie września i października w Gdańsku

19:03, 12.09.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

O programie Tygodnia Niemieckiego poinformowała rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTS) Magdalena Hajdysz.

20 wydarzeń z kręgu teatru, sztuki i muzyki tworzy program Tygodnia Niemieckiego, który odbędzie się na przełomie września i października w Gdańsku. Zaplanowano m.in. spektakl z udziałem uznanego aktora Dietera Hallerwordena oraz koncert orkiestry barokowej.

Tydzień Niemiecki jest organizowany w ramach cyklu Teatry Europy i Świata. W ramach imprezy w GTS i innych instytucjach prezentuje się teatr, film, literaturę, muzykę i sztukę wybranego kraju. Od 2014 r. odbyło się kilkanaście edycji wydarzenia Teatry Europy i Świata.

W ramach Tygodnia Niemieckiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim pokazany zostanie spektakl "Życiorys Pana Boga".

To komedia francuskiego autora Jeana Louisa Fourniera, przetłumaczona na język niemiecki przez Dietera Hallervordena we współpracy z Frankiem Luedecke i Arnulfem Ratingiem, w której ten pierwszy gra główną rolę. Premiera przedstawienia miała miejsce w berlińskim teatrze Schlosspark 5 września 2020 r. W tym właśnie dniu uznany niemiecki aktor Dieter Hallervorden obchodził swoje 85. urodziny.

W GTS odbędzie się także czytanie performatywne powieści "Szczurzyca", autorstwa urodzonego w Gdańsku, laureata literackiej Nagrody Nobla Guentera Grassa. Zadania tego podejmie się niemiecki aktor Michael Mendl, któremu towarzyszyć będzie muzyczny neoklasyczny, berliński duet Way Beyond: sopranistki Willi Weber oraz kompozytora Stephana Bobingera.

Podczas Tygodnia Niemieckiego zaplanowano koncert orkiestry Europäisches Hanse Ensemble. Muzycy z Lubeki wykonają XVII-wieczne kompozycje we franciszkańskim Kościele Św. Trójcy w Gdańsku. Ich występ będzie stanowił jednocześnie część festiwalu Organy Plus+.

Innym wydarzeniem muzycznym będzie m.in. występ Deutsche Kammerphilharmonie Bremen w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W repertuarze koncertu znajdą się utwory Ludwiga van Beethovena oraz Witolda Lutosławskiego.

Kolejne wydarzenie Tygodnia Niemieckiego to wystawa prac prof. Nikolausa Hippa, który od ponad 40 lat tworzy abstrakcyjne obrazy olejne, akwarele i litografie.

W programie imprezy jest też pokaz mody. Swoje kolekcje przedstawi projektantka Marion Rocher (Rockmadchen) pochodząca ze wschodnich Niemiec oraz Aynur Pektas z zachodnich Niemiec. Swoje kreacje zaprezentują też polscy projektanci m.in. Kovalowe, Magdalena Arłukiewicz&Aleksander Gliwiński oraz Kamila Froelke&Chilli Jewellery.

Okazją do przygotowania Tygodnia Niemieckiego są trzy rocznice: 30-lecie podpisania "Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy", 30-lecie istnienia Towarzystwa Polska-Niemcy w Gdańsku, a także 45-lecie powołania pierwszego partnerstwa miast między PRL i Republiką Federalną Niemiec, do którego przystąpiły Gdańsk i Brema.

Tydzień Niemiecki rozpocznie się 28 września, a zakończy 4 października.

Organizatorami wydarzenia są konsulat generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense, we współpracy z gdańskimi instytucjami.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ jann/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%