Jak podkreślają twórcy ekspozycji, honoruje ona 120. rocznicę przekazania Muzeum Narodowemu w Krakowie jednego z najcenniejszych darów w jego historii - kolekcji zgromadzonej przez hr. Emeryka Hutten-Czapskiego. Wyróżnia się w niej zbiór numizmatów, liczący 11 tysięcy obiektów.
Wystawę czasową "Blask złota. Z kolekcji gabinetu numizmatycznego" prezentującą niemal 600 złotych numizmatów na co dzień nieeksponowanych można oglądać w Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
"To właśnie z kolekcji Czapskiego pochodzi większość pokazanego na wystawie złota, a także wszystkie prezentowane przykłady złotnictwa, odznaczeń i starodruków" - wskazał kurator Mateusz Woźniak.
"Ekspozycję poświęcamy nie tylko pamięci ofiarodawców, ale też magii złota przekutego na zachwycające dzieła sztuki" - zaznaczyli organizatorzy wystawy.
Najstarsze złoto prezentowane na wystawie to pieniądze. Pokazywane są także złote medale, należące do numizmatów szczególnie rzadkich i pożądanych w kolekcjach numizmatycznych. Ekspozycja zawiera też donatywy (łac. donum - dar). To numizmaty łączące cechy monet i medali, które pojawiły się w Europie w XVI wieku.
Jak podkreślają przedstawiciele placówki, Muzeum Narodowe w Krakowie posiada największy zbiór donatyw w Polsce i wszystkie złote egzemplarze, w liczbie 66, można obecnie zobaczyć na prezentowanych tu wystawach.
Wystawa czasowa "Blask złota. Z kolekcji gabinetu numizmatycznego" potrwa do 7 lipca 2024 roku. Dofinansowano ją ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ dki/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz