Zamknij

W czerwcu sprzedaż nowych mieszkań spadła o 8,7 proc. wobec maja; ceny bez zmian

14:21, 02.07.2025 Aktualizacja: 14:32, 02.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Jak wynika z barometru, średnia cena metra w 10 największych miastach wzrosła w czerwcu br. o "zaledwie" 0,15 proc. za m kw. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W 90 proc. ofert cena pozostała taka sama. Tam, gdzie pojawiały się zmiany, częściej były to obniżki (5,3 proc.) niż podwyżki (2,8 proc.) - wskazano.

Sprzedaż nowych mieszkań w czerwcu br. spadła o 8,7 proc. wobec maja, a w większości przypadków ceny nie zmieniły się na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy - wynika z Barometru Cen Mieszkań portalu Tabelaofert .pl. Licząc rok do roku ceny są wyższe o 6,1 proc.

Odsetek podwyżek nie był tak niski od roku, to wyraźny sygnał wyhamowania wzrostu cen - ocenili eksperci w środowej informacji prasowej. Dodali, że za "symboliczny" wzrost cen odpowiada przede wszystkim pojawienie się w ofercie nowych, droższych inwestycji.

"Deweloperzy skupiają się dziś na sprzedaży gotowych mieszkań, a nie na podnoszeniu cen. Coraz więcej lokali jest ukończonych i wymaga szybkiego zbycia, bo ich dalsze utrzymywanie generuje koszty - od opłat dla wspólnot po finansowanie. Dlatego na rynku jest tak mało oficjalnych podwyżek" - oceniła główny analityk portalu Ewa Palus.

Jak podkreślono, sprzedaż w czerwcu "mocno wyhamowała". Nowych lokali sprzedano bowiem o 8,7 proc. mniej niż w maju, wracając tym samym do poziomu z kwietnia.

Cena typowego mieszkania na rynku pierwotnym wyniosła na koniec miesiąca 14 tys. 190 zł za m kw. - wynika z barometru. Największy wzrost średniej ceny za metr kwadratowy miał miejsce w Aglomeracji Śląskiej (1,4 proc.) i - w ocenie ekspertów - wynikał wyłącznie z pojawienia się nowych, droższych projektów. W już oferowanych inwestycjach deweloperzy podnosili i obniżali ceny mniej więcej tak samo często.

W Bydgoszczy i w Łodzi zanotowano wzrost o 0,8 proc., a w Lublinie i w Warszawie o 0,2 proc. Spadki zanotowano przede wszystkim w Szczecinie i Trójmieście (- 1 proc.) oraz w Krakowie i Wrocławiu (po -0,5 proc.), a także w Poznaniu (-0,4 proc.).

Według ekspertów Łódź pozostaje najtańszym z analizowanych rynków, a marże deweloperów są tu najniższe. Nowa podaż jest jednak coraz droższa - zaznaczono.

Eksperci wskazali, że ceny mieszkań są "wciąż" wyższe niż rok temu - średnio o 6,1 proc. W skali roku największy wzrost średniej ceny za m kw. odnotowano w Bydgoszczy (14,5 proc.), Aglomeracji Śląskiej (11,2 proc.), Trójmieście (10,4 proc.) oraz w Lublinie (8,7 proc.). W Poznaniu ceny niemal się nie zmieniły (0,1 proc.). Jedynym miastem, w którym średnia cena za m kw. spadła w ciągu roku, jest Łódź (-4,7 proc.) - wynika z barometru.

Podawana przez Barometr Cen Mieszkań Tabelaofert.pl średnia cena za m kw. została obliczona na podstawie cen "typowych" mieszkań stanowiących 90 proc. oferty rynkowej. W analizie nie uwzględniono mikroapartamentów (lokali poniżej 25 m kw.), które zgodnie z obowiązującym prawem nie są mieszkaniami. Nie wzięto też pod uwagę "nietypowych", bardzo dużych lokali z olbrzymimi tarasami ani lokali typu "open space". (PAP)

mbl/ pad/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%