"Aż 56 proc. startupów wskazuje ograniczony dostęp do finansowania jako główną barierę rozwoju - wynika z najnowszego raportu Startup Poland" - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Odpowiadając na te wyzwania, PARP 1 kwietnia br. rozpoczęła nabór wniosków o dofinansowanie dla startupów z Polski Wschodniej, który potrwa do 29 maja 2025 r.
Ruszył nabór wniosków o wsparcie dla startupów z Polski Wschodniej - poinformowała w środę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Startupy mogą uzyskać nawet 600 tys. zł bezzwrotnego wsparcia na rozwój startupu i przygotowanie produktu do wprowadzenia na rynek - dodała.
PARP wyjaśniła, że nabór odbywa się w ramach programu "Platformy startowe dla nowych pomysłów, Komponent IIa - Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupów". "Startupy mogą uzyskać nawet 600 tys. zł bezzwrotnego wsparcia" - dodała.
Jak wskazała agencja, fundusze te można przeznaczyć na pokrycie kosztów bezpośrednio związanych z rozwojem startupu i przygotowaniem produktu do wprowadzenia na rynek. Mogą one zostać wykorzystane m.in. na zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, usługi zewnętrzne, wynagrodzenia dla zespołu czy materiały potrzebne do produkcji, pokrycie kosztów pośrednich związanych z bieżącą działalnością firmy.
PARP podkreśliła, że wsparcie skierowane jest do startupów, które zakończyły proces inkubacji w ramach działania FEPW 01.01 - "Platformy Startowe dla nowych pomysłów, komponent I: Inkubacja - rozwój nowego pomysłu biznesowego" i posiadają raport z inkubacji potwierdzający gotowość na komercjalizację swojego produktu.
"Istotnym kryterium przyznania finansowania jest lokalizacja - siedziba firmy musi znajdować się w jednym z województw Polski Wschodniej: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim lub mazowieckim (z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego)" - zwróciła uwagę PARP.
Agencja przekazała, że według raportu Fundacji Startup Poland, to województwo mazowieckie i dolnośląskie są "polskimi dolinami krzemowymi" - to tam rozwija się najwięcej startupów (odpowiednio 22 proc. i 20 proc.). "Jednak potencjał drzemie również w innych regionach naszego kraju" - podkreśliła PARP.
Jak pokazują dane z raportu Startup Poland, w zeszłym roku aż 39 proc. startupów nie generowało żadnych przychodów. "W takim momencie konkretna pomoc pieniężna pozwala na większą stabilizację w biznesie" - oceniła PARP. (PAP)
ab/ drag/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz