Szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej spotkała się w Katowicach z przedsiębiorcami. Pierwsze wnioski z rozmów na temat wykorzystania funduszy Unii Europejskiej przedstawiła podczas konferencji prasowej.
Oceny wniosków składanych przez przedsiębiorców w ramach funduszy Unii Europejskiej muszą trwać krócej - powiedziała w czwartek w Katowicach ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
"Usłyszeliśmy bardzo wiele rekomendacji, krytycznych uwag, ale też wskazań, w którą stronę iść. (…) Oceny wniosków nie mogą trwać, jak to się działo za naszych poprzedników, rok albo dłużej. To nie do przyjęcia dla przedsiębiorców. (…) Kolejne nabory i oceny wniosków muszą trwać krócej i tak już się dzieje" - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.
Zapewniła, że kolejny nabór w ramach Ścieżki SMART - największego w Polsce instrumentu dotacyjnego, z którego finansowane są innowacyjne działania - zostanie przeprowadzony sprawniej niż dotychczas.
Minister podkreśliła, że dla przedsiębiorców kluczowa powinna być innowacyjność, a Polska jest nakierowana na bardzo konkretne obszary, w których zamierza ją rozwijać. Wśród nich wymieniła m.in. energooszczędność, sztuczną inteligencję i automatyzację.
W 2025 r. uruchomione zostaną dwa nowe fundusze wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw: Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych wpierający biotechnologie, technologie cyfrowe oraz technologie czyste i zasobooszczędne (4 mld zł), a także Fundusz Transformacji Cyfrowej i Przyjaznej dla Środowiska wspierający transformacje cyfrową i zieloną (800 mln zł).
"W woj. śląskim wszyscy przedsiębiorcy zwracają uwagę na to, że transformacja przemysłu i gospodarki przebiega w bezprecedensowym do tej pory tempie. W związku z tym bardzo ważne są wnioski, które wynikają z tej dyskusji, że ocena projektów, które mają być projektami innowacyjnymi, musi być po prostu znacznie szybsza niż w poprzednich latach" - powiedział wojewoda śląski Marek Wójcik.
Kolejną zmianą w działalności resortu oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ma być bardziej otwarta polityka informacyjna. Jej elementem jest m.in. cykl spotkań z przedsiębiorcami, który został zapoczątkowany w woj. śląskim. (PAP)
pato/ mmu/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz