Zamknij

Pacjenci wentylowani apelują do MZ o zawieszenie zarządzenia NFZ

16:32, 16.05.2022 PAP Aktualizacja: 16:32, 16.05.2022
Skomentuj PAP PAP

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak 1 maja br. wprowadził w życie zarządzenie obniżające o 62 proc. koszty taryf dla pacjentów wymagających respiratoterapii nieinwazyjnej. Dla wielu pacjentów wentylowanych decyzja ta oznacza odebranie świadczenia - poinformowano w informacji prasowej.

Pacjenci wentylowani apelują do ministra zdrowia o natychmiastowe zawieszenie zarządzenia NFZ, obniżającego koszty taryf dla pacjentów wymagających respiratoterapii nieinwazyjnej. My nie chcemy wracać do szpitali - podkreślają.

"Od kiedy opublikowano zarządzenie prezesa NFZ, pacjenci, którzy potrzebują od kilku do kilkunastu (i więcej) godzin na dobę dostępu do respiratora, by przeżyć i się nie udusić, rozpaczliwie walczą o przetrwanie. Mówimy tu o pacjentach, którzy stanowią ok. 80 proc. z niemal 10 tys. chorych w Polsce, wymagających wentylacji, a tych pacjentów będzie tylko przybywać" - wyjaśniono.

Zaznaczono, że przy długofalowej obniżce kosztów taryf wzrośnie koszt opieki nad pacjentami wymagającymi wentylacji nieinwazyjnej, co oznacza dużo większe obciążenie dla budżetu państwa.

"Świadczeniodawcy nie będą przyjmować nowych pacjentów, jeżeli nie będą mieli środków finansowych na zakup respiratorów, koncentratorów tlenu oraz zatrudnienie zespołu specjalistów, którzy opiekują się chorymi w domach. Cała aparatura kosztuje około 40 tys., a żadnego chorego nie stać na taki koszt, do tego należy doliczyć pensje lekarza, pielęgniarki i rehabilitanta. Innym zaś, świadczenie zostanie odebrane i będą skazani na powrót do szpitali, gdzie będą narażeni na infekcje i pogorszenie stanu zdrowia. Chorzy pozostaną również z dala od bliskich i rodziny" - napisano w komunikacie.

"W szpitalu najbliższym mojego domu jest tylko jedna sala z dostępem do tlenu i czterema łóżkami, a łatwo jest się domyślić, że wymagających wentylacji jest znacznie więcej" - informuje 68-letnia pacjentka wentylowana nieinwazyjnie Ewa Ciechomska.

Jak podano w komunikacie, pacjenci żądają natychmiastowego zawieszenia zarządzenia prezesa NFZ oraz apelują o to do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

"Postawa Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ jest niezrozumiała. Respiratoterapia domowa jest powszechnie stosowana we wszystkich rozwiniętych krajach jako skuteczne narzędzie ratujące i przedłużające życie, które jednocześnie jest dużo tańsze od leczenia szpitalnego. Różnicowanie pacjentów na tych, którym pomoc się należy oraz tych, którzy na nią nie zasługują jest dyskryminacją oraz okrutnym, nieludzkim i poniżającym traktowaniem, sprzecznymi z art. 40 konstytucji, konwencją ONZ i nie koresponduje z fundamentalną zasadą humanitaryzmu" - podkreśla prezes Stowarzyszenia "JEDNYM TCHEM!", pacjentka wentylowana mechanicznie inwazyjnie Joanna Wilmińska.

Jak poinformowano w komunikacie, Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że mimo drastycznych obniżek taryf, pacjenci nie ucierpią. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%