Zamknij

Dodaj komentarz

MF: Krajowy System e-Faktur utrudni wystawianie fikcyjnych faktur

PAP 19:05, 28.01.2026 Aktualizacja: 19:11, 28.01.2026
Skomentuj MF: Krajowy System e-Faktur utrudni wystawianie fikcyjnych faktur

W środę podczas konferencji prasowej wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Zbigniew Stawicki podkreślił, że pracownik KAS, by uzyskać dostęp do danych zawartych w KSeF, będzie składał wniosek w „bardzo określonym zakresie”. Ponadto, o udzieleniu dostępu będzie decydował jego przełożony. - Kierujemy się (...) zasadą najniższych koniecznych uprawnień i minimum niezbędnej wiedzy do wykonania danego zadania - powiedział Stawicki.

 

- Wystawianie fikcyjnych faktur będzie utrudnione, ponieważ każdy wystawiający fakturę będzie dla nas identyfikowany. W tej chwili znalezienie faktycznego wystawcy faktury, który się podszywa pod stronę transakcji, jest trudniejsze. Natomiast w KSeF każdy wystawiający będzie dla nas znany, a więc „namierzenie” wystawcy nielegalnego dokumentu będzie o wiele łatwiejsze - powiedział wiceminister. Zaznaczył, że umożliwi to też szybszą i skuteczniejszą reakcję organów. - Reakcję chroniącą przedsiębiorców, którzy mogliby paść ofiarą takich działań - podkreślił.

 

Dyrektor Centrum Informatyki Resortu Finansów (CIRF) Roman Łożyński zadeklarował, że „system osiągnie gotowość do przyjmowania faktur 1 lutego”. - Mówimy to z całą odpowiedzialnością - zaznaczył.

 

Przypomniał jednocześnie, że obecnie trwa przerwa techniczna w systemie, o której ministerstwo informowało już w sierpniu 2025 r. - Mamy obecnie dwa KSeF-y, tj. KSeF 1.0, który pracował od 2022 r. Zebrano w nim 5 mln faktur, które musimy w trakcie tej krótkiej przerwy przenieść do systemu KSeF 2.0. Ta przerwa jest po prostu niezbędna - tłumaczył Łożyński. Dodał, że przerwa zakończy się 1 lutego i wówczas system będzie w pełni gotowy do pracy.

 

Dyrektor CIRF zapewnił też, że klucz do szyfrowania treści faktur „znajduje się w urządzeniu, w infrastrukturze Ministerstwa Finansów i żadna firma zewnętrzna nie jest w stanie odszyfrować treści faktur”.

 

Krajowy System e-Faktur będzie służył do wystawiania, przesyłania, odbierania i przechowywania faktur w obrocie między przedsiębiorstwami. W pierwszym etapie system obejmie firmy, które w 2024 r. miały obroty przekraczające 200 mln zł. W drugim etapie – który rozpocznie się od 1 kwietnia br. – system obejmie pozostałe firmy z wyjątkiem tych najmniejszych, które mają zostać objęte systemem od 1 stycznia 2027 r. Za najmniejsze firmy przepisy uznają takie, które mają w miesiącu obroty podlegające dokumentowaniu poprzez KSeF nie większe niż 10 tys. zł miesięcznie. (PAP)

 

jls/ mick/

(PAP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zawiercie365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%