Zamknij
REKLAMA

Andrusiewicz: plan na najbliższe dni to zwiększyć możliwości i wydolność systemu testowania

11:55, 26.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że minionej doby wykonano ponad 173,4 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 53,2 tys. antygenowych. Badania potwierdziły 53 420 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższy dobowy wynik w pandemii.

Plan na najbliższe dni to zwiększyć możliwości i wydolność systemu testowania - powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przypomniał, że od czwartku rusza testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. Zapowiedział też zmiany testowania w laboratoriach prywatnych.

"To, co jest najbardziej dla nas istotne w tych najbliższych dniach, to testowanie" - powiedział dziennikarzom rzecznik resortu zdrowia komentując te informacje. Wskazał, że liczba wykonanych testów "to nie jest koniec naszych możliwości testowania".

"Na dziś tylko laboratoria PCR mogą wykonywać 200 tys. badań. Widzimy, że dzisiaj zaraportowaliśmy tych badań PCR samych 120 tys., więc tu bufor jest, ale przede wszystkim staramy się zwiększyć liczbę badań testami antygenowymi. W przyszłym tygodniu do polskich laboratoriów, do stacji testowania, trafi przynajmniej kilka milionów testów antygenowych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych" - poinformował Andrusiewicz.

"Chcemy po pierwsze: zwiększyć liczbę punktów testowania, o te dodatkowe punkty testowania antygenowego" - podkreślił. Przypomniał, że od czwartku możliwe będzie wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. "Od jutra będzie można testować się w aptekach. Oczywiście to nie znaczy, że większość, czy wszystkie apteki, od razu zaczną funkcjonować jutro" - zaznaczył.

"Wczoraj przeszkoliliśmy 3 tys. farmaceutów z zakresu zasad testowania, pobierania wymazu. Dzisiaj kolejne 2 tys. farmaceutów uczestniczy w szkoleniu dotyczącym pobierania próbek wymazowych i dzisiaj podłączamy apteki do systemu informatycznego w ramach, którego raportujemy wyniki. Więc pierwsze apteki będą mogły uczestniczy w tym systemie od jutra, ale nie spodziewajmy się, że od jutra będzie wysyp tych aptek, raczej w przeciągu najbliższych dni kolejne apteki będą ruszały" - powiedział rzecznik.

Jednocześnie wskazał, że sam fakt, iż 5 tys. farmaceutów uczestniczy w szkoleniach, świadczy o zainteresowaniu aptek możliwością wykonywania testów.

"Dodatkowo w najbliższych dniach zmienimy zasady testowania wśród laboratoriów prywatnych i stacji prywatnych" - zapowiedział Andrusiewicz. "Dzisiaj stacje prywatne, laboratoria prywatne wykonują testy tylko i wyłącznie genowe, w najbliższych dniach damy im możliwość wykonywania również testów antygenowych" - poinformował. Dodał, że "w przypadku tylko jednej dużej firmy, zwiększy możliwości obsługi o 160 dodatkowych punktów testowania w Polsce".

"Plan na najbliższe dni to zwiększyć możliwości i wydolność systemu testowania, co nie znaczy oczywiście, że przed punktami testowania nie będzie kolejek, one będą" - zaznaczył. "W każdym kraju, w którym widzimy epidemię, widzimy dzisiaj, że te kolejki są i one będą obecne" - dodał.

"Dla nas ważne, aby szybko byli przyjmowani ci pacjenci szczególnie w dość ciężkiej sytuacji zdrowotnej" - wskazał Andrusiewicz. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMASpełnij swoje marzenia o pięknie urządzonym domu decydując się na zakupy właśnie w naszym sklepie. Dostaniesz u nas najbardziej stylowe meble tapicerowane, wśród których znajdziesz między innymi doskonałe, eleganckie narożniki, niezwykle komfortowe fotele, a także kanapy. Jako autoryzowany sprzedawca wyposażenia domowego, nasze realizacje projektujemy z myślą o gustach, jak i możliwościach finansowych Klientów. Nie czekaj, spełniaj swoje marzenia kupując nasze wytrzymałe, wykonane z solidnych materiałów wyposażenie użytku domowego.
0%