Zamknij

Premier: będziemy upraszczać prowadzenie biznesu w Polsce, w tym system podatkowy

PAP 12:30, 25.07.2025 Aktualizacja: 12:45, 25.07.2025
Skomentuj PAP PAP

- Jednym z zadań, o których rozmawialiśmy przed posiedzeniem (...) jest uproszczenie systemu podatkowego w Polsce" - powiedział szef rządu. Zastrzegł, że wie, iż jest bardzo ambitny zamiar i do tej pory to się nikomu nie udało; zaapelował przy tym, by robić rzeczy niemożliwe.

Premier Donald Tusk w piątek podczas konferencji przed posiedzeniem rządu zapowiedział działania, których celem jest uproszczenie systemu podatkowego i prowadzenia biznesu w Polsce. Zobowiązał też ministrów do przygotowania kolejnych pakietów deregulacyjnych.

"Nie zrobimy tego w tydzień, zdaję sobie sprawę, ale chciałbym, żeby Polska była, jeśli chodzi o ten wymiar konkurencyjności gospodarki nie w czubie państw, które mają najbardziej skomplikowany system prowadzenia biznesu, w tym system podatkowy, tylko jeden z najprostszych - na tyle, na ile to jest możliwe - powiedział Donald Tusk.

Premier zaznaczył, że jest to zadanie dla każdego z ministrów. - Musicie przejąć tę energię, którą dali nam nasi społeczni partnerzy w procesie deregulacji, i sami musicie zacząć pilnować deregulacji u siebie w resortach - zwrócił się do członków rządu.

Szef rządu wskazał, że nadregulacja jest "jak hydra". - My się wysilamy, żeby było mniej przepisów, mniej ograniczeń, a później ta machina biurokratyczna wytwarza kolejne nowe przepisy. Każda z pań i panów ministrów ma zadanie przygotowania kolejnych pakietów deregulacyjnych oraz monitorowania tego, co rodzi się w głowach urzędników. To znaczy, żeby w miejsce usuwanych przepisów nie pojawiały się nowe, jeszcze bardziej skomplikowane - podkreślił.

Na początku lipca ówczesny szef Stałego Komitetu Rady Ministrów a obecny minister nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu Maciej Berek poinformował podczas konferencji podsumowującej prace deregulacyjne, że rząd przyjął 125, czyli w sumie 65 proc. postulatów strony społecznej.

Według podanych przez niego informacji, do tej pory rząd skierował do Sejmu propozycje zmian w 214 ustawach ujęte w 63 większe pakiety.

Berek wskazał, że jedna czwarta wszystkich propozycji była adresowanych do Ministra Finansów, ale "duża liczba" również do Ministra Sprawiedliwości, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Rozwoju i Technologii, Ministra Cyfryzacji, Ministra Zdrowia oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. (PAP)

ms/ gkc/ mmu/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%