Motyka pytany w piątek w TVN24 o mrożenie cen energii na 2026 rok odparł, że "decyzja będzie zapadała późną jesienią".
Decyzja o mrożeniu cen energii w 2026 r. zapadnie późną jesienią tego roku - przekazał w piątek nowy minister energii Miłosz Motyka.
Sejm pod koniec czerwca uchwalił nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej, która m.in. zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. W ustawie znalazły się też przepisy ws. zamrożenia cen energii do końca roku na poziomie 500 zł netto za MWh. Obecnie mrożenie obowiązuje do końca września br. Ustawa znajduje się w Sejmie, gdzie izba niższa rozpatrzy w piątek poprawki Senatu.
Minister pytany w piątek o to, czy w przypadku zawetowania tej ustawy przez prezydenta, zostanie złożony nowy projekt o mrożeniu cen energii bez elementu wiatrakowego, odparł, że "jest to absolutnie na stole". - Ale na stole mamy też rekalkulację taryf. (...) Dzisiaj te wysokie ceny taryf, które wynikały z błędów naszych poprzedników, już wiemy, będą dużo niższe. Zobaczymy, jak niskie, bo to są decyzje spółek i pod to też będziemy kształtowali mrożenie cen - dodał.
Nowela tzw. ustawy wiatrakowej liberalizuje przepisy dotyczące budowy elektrowni wiatrowych, m.in. wprowadzając również tzw. fundusz partycypacyjny dla mieszkańców sąsiedztwa przyszłych farm wiatrowych. W trakcie II czytania w Sejmie do projektu wprowadzono poprawkę Polski 2050, przewidującą przedłużenie zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na IV kwartał 2025 r.
W czwartek prezydent Andrzej Duda powołał Miłosza Motykę na funkcję ministra energii. Zgodnie ze środową zapowiedzią premiera Donalda Tuska nowe Ministerstwo Energii będzie rozstrzygać kwestie, które dotychczas były w gestii częściowo ministra klimatu i środowiska oraz ministra przemysłu.
Miłosz Motyka w środowej rozmowie z PAP poinformował, że jednym z jego priorytetów będzie przygotowanie pakietu antyblackoutowego, który miałby ograniczyć ryzyko takiego zdarzenia, a także mrożenie cen prądu. (PAP)
fos/ aop/
Ulica Szkolna w Rokitnie Szlacheckim tonie w dziurach!
Po prostu wstyd, aby w XXI wieku były jeszcze w Polsce drogi z dziurami, jak ser szwajcarski.
Piotr
14:55, 2025-05-20
Krzysztof Cugowski porwał publiczność w Zawierciu!
Świetny koncert. Jednak autor artykułu podaje nieprawdziwe informacje. Krzysztof Cugowski na tym koncercie nie zaprezentował utworów Takie Tango i Bal wszystkich świętych.
Agata
21:34, 2025-02-04
Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy w Zawierciu
jak zwykle Wasi reporterzy na miejscu:)
speedo
06:14, 2024-12-03
Jak spełniono marzenia strażaków z Zawiercia?
Nic nowego znowu władza piastuje swojego 👎
Henryk
18:22, 2024-11-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz